لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۸

گزیده روزنامه های دوشنبه ٣٠ دی در ایران


افزايش «بدهی های خارجی» ايران

روزنامه سرمايه از افزايش «بدهی های خارجی» ايران در سال جاری خبر می دهد. در گزارشی که سرمايه بر براساس پيش بينی «بيزينس مانيتور» منتشر کرده، بدهی های خارجی ايران در سال جاری با حدود «سه ميليارد دلار» افزايش ، به ٣١ ميليارد و ٥٠٠ ميليون دلار خواهد رسيد.

به نوشته اين روزنامه، موسسه بيزينس مانيتور در گزارش سه ماهه اول ٢٠٠٩ خود، بدهی های خارجی ايران در سال گذشته را ٢٨ ميليارد و ٦٠٠ ميليون دلار برآورد کرده است که اين شاخص اکنون «دو ميليارد و ٩٠٠ ميليون دلار» افزايش يافته است.

به پيش بينی بيزينس مانيتور، بدهی خارجی ايران تا سال ١٣٩٢ روند صعودی خود را ادامه می دهد به نوعی که برای سال آينده بدهی ٣٤ ميليارد دلاری و برای سال ١٣٨٩ بدهی ٣٦ ميليارد و ٨٠٠ ميليون دلاری پيش بينی شده است. در سال ١٣٩٠ رقم ٣٩ ميليارد دلار برای بدهی های خارجی ايران ثبت خواهد شد و در سال ١٣٩١ اين رقم به ٤١ ميليارد و ٣٠٠ ميليون دلار خواهد رسيد .


تفهيم اتهام جديد علی حيدريان و فرهاد وکيلی

روزنامه اعتماد ملی در خبری کوتاه از تفهيم اتهام «علی حيدريان» ، «فرزاد کمانگر» و « فرهاد وکيلي» خبر می دهد. به نوشته اين روزنامه «علی حيدريان،» «فرزاد کمانگر» از زندان رجايی ‌شهر و «فرهاد وکيلی» از زندان اوين به دادسرای عمومی تهران جهت تفهيم اتهام جديد منتقل شدند.

اين روزنامه از قول «مجموعه فعالان حقوق بشر در ايران» گزارش می دهد، در اين دادگاه که بدون حضور وکلای آنان برگزار شده، فرهاد وکيلی و علی حيدريان از فعالان سياسی به اتهام جعل چند مدرک مورد تفهيم اتهام قرار گرفتند و فرزاد کمانگر نيز به دليل وارد نبودن اتهام به زندان بازگردانده شد.

اخطار وزير صنايع به شرکت ايرانی برای اتمام قرارداد با کوکاکولا

روزنامه قدس از صدور اخطار وزير صنايع جمهوری اسلامی به شرکتی ايرانی برای اتمام قراردادش با شرکت «کوکاکولا» خبر می دهد. به نوشته روزنامه قدس، وزير صنايع به عنوان «نماينده ويژه رئيس جمهوری» به «شرکت خوشگوار مشهد» مهلت داد تا وضعيت ارتباط خود با شرکت کوکاکولا را مشخص کند.

به نوشته اين روزنامه، شرکت خوشگوار با پرداخت سالانه بيش از «يک و نيم ميليارد تومان» به يکی از شعبه های کوکاکولا، محصولات اين شرکت را توليد و توزيع می کند. مدير شرکت خوشگوار در پاسخ به درخواست برای قطع ارتباط با کوکاکولا می گويد: «بازار فروش ما وابسته به همين نام است و نمی توانيم آن را حذف کنيم.»

فازهاى ۹ و ۱۰ پارس جنوبى در بهمن

روزنامه کيهان از افتتاح و راه اندازی فازهای ۹ و ۱۰ ميدان گازی پارس جنوبی در بهمن ماه خبر می دهد. به نوشته اين روزنامه، «جشن ساز» معاون وزير نفت گفته است «درآمد سالانه اين دو فاز با احتساب قيمت های فعلی سالانه ۲/۸ ميليارد دلار خواهد بود.»

کيهان از قول جشن ساز می نويسد با توسعه فازهای ۹ و ۱۰ پارس جنوبی « روزانه ۵۰ ميليون متر مکعب گاز طبيعی تصفيه شده جهت تزريق به شبکه سراسری، ۸۰ هزار بشکه ميعانات گازی جهت صادرات، يک ميليون تن «اتان» در سال جهت مصرف پتروشيمی، يک ميليون و ۵۰۰ هزار تن در سال گاز مايع (LPG) و ۴۰۰ تن در روز گوگرد جهت صادرات » توليد می شود.

به نوشته کيهان، تاکنون برای اجرای اين پروژه ها ۲/۹ ميليارد دلار هزينه شده است و برای تکميل طرح ۴/۱ ميليارد دلار هزينه خواهد شد.

XS
SM
MD
LG