لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۲

آیا اسراییل و حماس هر دو مرتکب جنایات جنگی شده اند؟


حمله های موشکی حماس به مناطق مسکونی اسراییل و حمله متقابل اسراییل به نوار غزه این سئوال را بر انگیخته که آیا دو طرف مرتکب جنایات جنگی شده اند؟

مقامات فلسطینی می گویند در طول سه هفته حمله اسراییل به غزه بیش از هزار نفر در غزه کشته شدند که دست کم یک سوم آن ها زنان و کودکان هستند. اسراییل هم ۱۳ تن کشته داده است. سه نفر از آنان غیر نظامیانی بودند که در نتیجه موشک پرانی حماس جان دادند.

کارشناسان حقوق بین المللی دو طرف را متهم می کنند که جان غیر نظامیان را به خطر انداخته اند.

کشته شدن غیر نظامیان در جنگ داستان تازه ای نیست ولی طرفین درگیر در پیکار مسئولیت دارند که تا حد امکان از ایجاد تلفات در غیر نظامیان حذر کنند.

جاناتان دریمر استاد دانشگاه جورج تاون در واشنگتن که متخصص قوانین بین المللی است می گوید تا وقتی جنگ هست جنایات جنگی نیز وجود دارد. سئوال تعداد تلفات میزان آسیب و جدی بودن آن است.

جاناتان دریمر بر این باور است که حماس از انسان ها بعنوان سپر استفاده می کند و اسراییل در این دام افتاده است.

او می گوید طبق قوانین بین المللی اسراییل حق دارد که حمله حماس به مناطق مسکونی غیر نظامیان را پاسخ گوید ولی باید تمامی سعی خود را برای به حداقل رساندن تلفات غیر نظامیان به کار برد.

در حالی که در حمله اسراییل به نوار غزه بیمارستان ها و مراکز پزشکی نیز هدف قرار گرفته اندو سازمان های حمایت از حقوق بشر اسراییل را متهم می کنند که از گلوله های فسفردار که موجب سوختگی بدن می شود استفاده می کند اسراییل می گوید حمله آن کشور به غزه در پاسخگویی به حملات موشکی حماس و در محدوده قوانین بین المللی صورت گرفته است.

سفیر اسراییل در واشنگتن می گوید:

«ما فقط مراکز حماس را مورد حمله قرار می دهیم. این به این معنا نیست که غیر نظامیان غزه دچار مشکل نمی شوند. مقابله و پاسخگویی به حملات تروریستی که از مناطق غیر نظامیان صورت می گیرد چالش بزرگی است ولی ما سعی می کنیم صدمه به غیرنظامیان به حداقل برسد.»

سخنگوی فلسطینیان در واشنگتن ادعای اسراییل را رد می کند و می گوید حمله اسراییل به مناطق مسکونی بسیار شدید بوده و این حمله نه در پاسخ گویی بلکه به منظور نابودی فلسطینیان بوده است.

او اشغال سرزمین فلسطینیان را عامل این مشکلات می داند و می گوید:

«این اشغال حماس را ایجاد می کند. افراط گرایی را ایجاد می کند. باعث به کار گیری بمب گذاران انتحاری می شود. پاسخ به افراط گرایی حرکت در مسیر صلح است.»

حماس سال هاست که بمب گزاران انتحاری را استخدام کرده تمرین داده و آنان را مسلح می کند و در بیش از ۳۵۰ حمله دست کم ۵۰۰ اسراییلی را کشته است.

متخصصان می گویند حماس حتی وانمود نمی کند که به جان غیر نظامیان اهمیت می دهد و رسما به مناطق مسکونی غیر نظامی اسراییل موشک پرتاب می کند.

و به گفته اسراییل، حماس مواضع نظامی خود در نوار غزه را در میان مناطق مسکونی غیر نظامیان بنا کرده است.

ولی آنتونی دورکین متخصص جنایات جنگی می گوید با وجود این اسراییل باید از ایجاد تلفات به غیر نظامیان حذر کند.

از آن جا که روزنامه نگاران بین المللی و کارکنان سازمان های مدافع حقوق بشر نمی توانند وارد نوار غزه شوند درک این که دو طرف این مخاصمه چه می کنند غیر ممکن است.

XS
SM
MD
LG