لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۳

رهبران جهان ديپلماسی غزه را شدت داده اند


رهبران اروپائی و عرب امروز، يکشنبه، در شهر ساحلی شرم الشيخ در مصر جمع شدند تا حمايت بين المللی را برای صلحی بادوام در نوار غزه ابراز کنند.

از اسرائيل يا حماس نماينده ای در اين کنفرانس عالی، که حسنی مبارک رئيس جمهوری مصر و نيکلا سارکوزی رئيس جمهوری فرانسه مشترکا رياست آن را بر عهده داشتند، حضور نداشت.

بان کی مون دبيرکل سازمان ملل متحد از حماس و اسرائيل خواست برای تحکيم آتش بس شکننده و تبديل آن به صلحی با دوام تلاش کنند.

گوردون براون نخست وزير بريتانيا خواستار تجهيز کمک های بين المللی نوعدوستانه برای منطقه شد و گفت دولت وی يک کمک سی ميليون دلاری ديگر را تعهد کرده است.

جمهوری چک که رياست دوره ای اتحاديه اروپا را بر عهده دارد از حماس خواستار پیوستن فوی و بی قيد و شرط به آتش بس شد.

محمود عباس رئيس خودمختاری فلسطينی گرچه در کنفرانس شرکت نداشت اما امروز قبلا با آقای مبارک ملاقات کرده بود. وی درخواست کمک های فوری نوعدوستانه را تکر کرد و خواستار يک پارچگی ميان جنبش فتح خود و گروه حماس رقيب شد، که بر غزه حاکم است .

در واتيکان، پاپ بنديکت خشونتی را که موجب کشته شدن صدها بی گناه شد تقبيح و محکوم کرد و از همه شرکت کنندگان در کنفرانس خواست برای موفقيت تلاش های صلح دعا کنند.

در همين حال ايران ميگويد اعلام آتش بس يکجانبه اسرائيل نشان ميدهد که عمليات تهاجمی در غزه شکست خورده است.

منوچهر متکی وزير امورخارجه در بيانيه ای که امروز منتشر شد ميگويد آتش بس به تنهائی برای پايان گرفتن زدخورد ميان اسرائيل و حماس کافی نيست. وی همچنين خواستار خروج کامل سربازان اسرائيلی از غزه شد.

در بيروت، نيروهای امنيتی لبنان برای متفرق ساختن دهها نفر افرادی خشمگين که در نزديکی سفارت آمريکا به اقدامات اسرائيل اعتراض ميکردند، از آب فشار قوی استفاده کرد.

سازمان ملل متحد در واکنش به شليک روز شنبه يک تانک اسرائيلی به مجموعه آن سازمان در غزه که به کشته شدن دو پسر بچه منجر شد خواستار تحقيقاتی در باره جرائم جنگی اسرائيل شده است. اين دو پسر بچه همراه با قريب هزار نفر ديگر به آنجا پناه برده بودند. بن کی مون دبيرکل سازمان ملل متحد حمله را ظالمانه خواند و آن را تقبيح و محکوم کرد.در بيروت، نيروهای امنيتی لبنان برای متفرق ساختن دهها نفر افرادی خشمگين که در نزديکی سفارت آمريکا به اقدامات اسرائيل اعتراض می کردند، از آب فشار قوی استفاده کرد.

سازمان ملل متحد در واکنش به شليک روز شنبه يک تانک اسرایيلی به مجموعه آن سازمان در غزه که به کشته شدن دو پسر بچه منجر شد خواستار تحقيقاتی در باره جرایم جنگی اسرایيل شده است. اين دو پسر بچه همراه با قريب هزار نفر ديگر به آنجا پناه برده بودند. بن کی مون دبيرکل سازمان ملل متحد حمله را ظالمانه خواند و آن را تقبيح و محکوم کرد.

XS
SM
MD
LG