لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۶

انصراف شمشیربازان ایران از مسابقه با ورزشکاران اسراییلی


دررقابتهای شمشیربازی جام جهانی ترکیه، شمشیربازان تیم اسلحه سابر ایران، ازمسابقه با اعضای تیم شمشیربازی اسراییل، خودداری کردند و از دور این مسابقات حذف شدند. در رقابتهای جام جهانی شمشیربازی اسلحه سابر در تركیه امروز، یکشنبه، فرزاد باهر از ایران كه طبق قرعه، باید در نخستین مسابقه خود مقابل شمشیربازی از اسراییل قرار می گرفت، حاضر به رویارویی با حریف نشد و از دور مسابقات كنار رفت.

مجتبی عابدینی نیز پس ازكسب سه پیروزی، در جدول به نماینده اسراییل برخورد کرد و با خود داری از حضور مقابل وی حذف شد.

در دیگر رقابتهای این روز حمیدرضا طاهرخانی و پرویز درویش با پیروزی بر حریفان خود به مرحله دوم راه یافتند.

در سالهای پس از انقلاب اسلامی در ایران، ورزشکاران ایرانی در میادین مسابقات بین المللی مجبور به اجتناب از رویارویی با ورزشکاران اسراییلی هستند. مهمترین این انصراف ها در المپیک ۲۰۰۴ آتن، بود که آرش میر اسماعیلی، جودوکار قهرمان جهان در وزن منهای ۶۶ کیلوگرم ایران در اولین مسابقه خود بنا به قرعه مجبور به رویارویی با ورزشکاری اسراییلی شد که از این مسابقه انصراف داد و از دور رقابتها حذف شد. همچنین در المپیک ۲۰۰۸ پکن، محمد علیرضایی، شناگر ایران در مسابقه مرحله مقدماتی شنای ۱۰۰ متر قورباغه المپیک بدلیل بودن شناگری از اسراییل در مسابقه شرکت نکرد. هرچند دبیر وقت کمیته ملی المپیک ایران تاکید کرده بود که به دلیل رو در رو نبودن، دو ورزشکار، مانعی برای حضور ورزشکار ایرانی دراین رقابت وجود ندارد. بهرحال کناره گیری از رقابتهای ورزشی به دلایل سیاسیچیز جدیدی در جهان ورزش نیست و ایران نیز در طول سالهای پس از انقلاب، در مخالفت با اسراییل بارها به این کار اقدام نموده است.

اما درمسابقات جام جهانی شمشیربازی جایزه بزرگ كویت، كه با حضور ۱۲۶ شمشیرباز، از ۲۰ كشورجهان برگزار شد، علی یعقوبیان از ایران در رقابتهای انفرادی، به مكان چهل و سوم رسید. یعقوبیان در مسابقات هفته گذشته كلاس آی جهانی كیش، در اسلحه اپه، سوم شده بود.

XS
SM
MD
LG