لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۶

رهبران جهان برای معضل غزه، در مصر گرد هم آمده اند


با اعلام آتش بس یک جانبه توسط اسراییل، و پذیرش آتش بس به مدت یک هفته از سوی گروه حماس، رهبران چندین کشور جهان برای رایزنی درباره راه حلی پایدار برای معضل غزه، در مصر گردهم آمده اند. مصر میانجی اصلی صلح میان اسراییل با گروه حماس است.

در نشست روز یکشنبه سران در شرم الشیخ مصر، علاوه بر رهبران کشورهای ترکیه، بریتانیا، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، اردن و مصر، دبیر کل سازمان ملل متحد و رهبران اتحادیه اروپا و اتحادیه عرب نیز حضور دارند. هدف از نشست شرم الشیخ، رسیدن به راه حلی برای صلح پایدار در خاورمیانه است.

محمود عباس، رهبر فلسطینیان نیز بعد از ملاقات و گفتگو با رییس جمهوری مصر از قاهره وارد شرم الشیخ شد. آقای عباس در یک کنفرانس خبری از آتش بس یک جانبه اسراییل استقبال کرد و گفت آتش بس همان چیزی است که من از نخستین روز حمله اسراییل بر آن تاکید داشته و طرفین را به آن فراخوانده ام، چرا که با گذشت هر یک روز از جنگ، عده بیشتری کشته و مجروح شده اند و ویرانی های بیشتری به بار آمده است.

رهبر فلسطینیان افزود آتش بس لازم است، ولی کافی نیست. وی خواستار خروج کامل نیروهای اسراییل، رفع محاصره و بازگشایی گذرگاههای مرزی نوار غزه به روی فلسطینیان شد. او همچنین خواستار گفتگوی فوری میان گروه های رقیب فلسطینی و برگزاری انتخابات برای تعیین تکلیف دولت وحدت ملی شد.

آتش بس میان اسراییل با گروه حماس به میانجیگری مصر از ساعت دو بامداد روز يکشنبه به وقت بین المللی به اجرا در آمد. قرار است آتش بس کامل طی ده روز عملی شود. از آن جا که بر اساس آتش بس یک جانبه، نیروهای اسراییلی طی ده روز آینده اجازه خواهند داشت در نوار غزه بمانند، حماس با آن مخالفت کرده و از بامداد امروز بار دیگر دهها راکت به خاک اسراییل شلیک کرده است.

XS
SM
MD
LG