لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۲۰

گزیده روزنامه های یکشنبه ۲۹ دی در ایران


انتقاد لا‌ریجانی از تعیین جایزه برای سر مبارک
روزنامه اعتماد ملی از واکنش «علی لاریجانی» رییس مجلس شورای اسلامی، نسبت به ساخت فیلم «اعدام فرعون مصر» و همچنین تعیین جایزه برای قتل «حسنی مبارک»، رییس جمهوری مصر خبر می دهد.

به نوشته این روزنامه علی لاریجانی پس از بازگشت از سفر به کشورهای منطقه در پاسخ به این سوال که آیا برای حل بحران غزه سفری به مصرخواهد داشت یا خیر، گفته است «برنامه‌ای برای سفر به مصر ندارد».

به نوشته اعتماد ملی، علی لاریجانی همچنین «در پاسخ به این سوال که اقدامات برخی گرو‌ه‌ها در داخل در ساخت فیلم اعدام فرعون و همچنین تعیین جایزه برای کشتن مبارک از سوی گروه‌های دانشجویی را چگونه ارزیابی می‌کنید» گفته است « فکر نمی‌کنم این اقدامات مفید به حال کشور باشد، هر شخصی این اقدامات را پیگیری و حمایت می‌کند، باید بداند، اقدامی انجام می‌دهد که موجب می‌شود طرف مقابل هم به مقدسات ما توهین کند»

به گفته رییس مجلس شواری اسلامی، « درچنین شرایطی که ایران باید همکاری‌های وسیعی با کشورها داشته باشد نباید در داخل کشور کاری شود که به این موضوع لطمه وارد شود». وی همچنین گفته است:«ما مسیر خود را عوض نمی‌کنیم اما جدال هم نمی‌کنیم و کسی را هم تمسخر نمی‌کنیم. آنجا که نقدی داریم صریح می‌گوییم».


پرداخت خسارت ۱۷۰ میلیارد تومانی به «بنیاد مستضعفان»
روزنامه کیهان به نقل از یک مقام آگاه، از پرداخت احتمالی خسارت «۱۷۰ ملیارد تومانی» به «بنیاد مستضعفان» خبر می دهد. این خسارت را «وزارت راه» به خاطر حذف این بنیاد از پروژه احداث «آزاد راه تهران - شمال» پرداخت می کند. به گفته این مقام آگاه، «احتمالا رقم خسارت بنیاد مستضعفان در بودجه سال آینده وزارت راه و ترابری دیده خواهد شد».

به نوشته روزنامه کیهان، با خروج بنیاد مستضعفان از این پروژه، «پیمانکار چینی» آزاد راه تهران - شمال نیز حذف خواهد شد. با این اقدام، قطعه اول این آزاد راه به شکل پروژه های خرد به «پیمانکاران داخلی» واگذار خواهد شد.

کیهان می نویسد «سفر دو هفته گذشته مدیر عامل شرکت آزاد راه تهران- شمال که قرار بود به چین انجام شود، نیز به دلیل تصمیم گیری در خصوص خروج چینی ها از این پروژه لغو شد.» به نوشته این روزنامه، اتمام این پروژه تا کنون ۲۰ سال تاخیر داشته است.

آزاد راه تهران- شمال از غرب تهران یعنی تقاطع بزرگراه همت شروع و با عبور از ناحیه کن، سولقان، دوآب (شهرستانک)، گچسر و مرزن آباد به کمربندی چالوس- تنکابن متصل می گردد. طول این آزاد راه ۱۲۱ کیلومتر است.

حبس متهمان به «براندازی نرم»
روزنامه آفتاب یزد، از محکومیت و حبس «متهمان به براندازی نرم» در ایران خبر می دهد. به نوشته این روزنامه، روابط عمومی دادسرا و دادگاه انقلاب تهران با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد که متهمان به «براندازی نرم»، از سوی «شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران» محکوم شده اند.

آفتاب یزد گزارش می دهد بر اساس این اطلاعیه، این احکام پیرو کنفرانس مطبوعاتی سخنگوی قوه قضاییه دایر بر کشف شبکه بر اندازی جمهوری اسلامی ایران صادر شده است.

در این اطلاعیه، متهمین به براندازی نرم، متهم شده اند که با ماموران اطلاعاتی آمریکا ارتباط مستمر داشته و با حمایت وزارت خارجه آمریکا و با استفاده از پوشش «مراکز دولتی و غیر دولتی»، قصد براندازی نرم را داشته اند. در گزارش روزنامه آفتاب یزد، اشاره ای به نام، تعداد و میزان محکومیت متهمین و زمان دستگیری آنان نشده است.

تفکیک جنسیتی در کتاب های درسی مدارس
روزنامه جمهوری اسلامی به نقل از علی ذوعلم، «مدیرکل تالیف کتب درسی وزارت آموزش و پرورش» می نویسد تالیف کتاب های درسی مجزا برای دختران و پسران در دستور وزارت آموزش و پرورش نیست، و در ادامه از قول این مقام آموزش و پرورش، از « تفکیک جنسیتی در برخی کتب درسی» موجود کشور به میزان «۱۰ تا ۱۵ درصد» خبر می دهد. به نوشته این روزنامه، این تفکیک جنسیتی، بر اساس نیازسنجی های صورت گرفته بر روی دختران و پسران صورت می گیرد.

به نوشته جمهوری اسلامی، علی ذوعلم، می گوید اعمال تفکیک جنسیتی در کتب درسی به معنای تالیف کتب کاملا مجزا برای دختران و پسران دانش آموز نیست . وی همچنین می گوید «نگارش کتب درسی کشور با توجه به نیازهای جنسیتی و قومیتی دانش آموزان نیاز به کار کارشناسی دارد».

XS
SM
MD
LG