لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۱

گزارش: کره شمالی و اولویت برای عادی شدن روابط با آمریکا


کره شمالی در سال گذشته با توجه به فشارهای پنج کشور روسیه، ژاپن، چین، کره جنوبی و ایالات متحده آمریکا که در چهارچوب کشورهای گروه شش مذاکره می کردند، اعلام کرد که از ادامه جاه طلبی هایش در زمینه تولید سلاح های اتمی دست برداشته است.

کشورهای گفتگو کننده، خواهان آن بودند که کره شمالی در برابر ارایه کمک های گوناگون از جمله کمک های غذایی و انرژی هسته ای از ادامه برنامه های اتمی اش دست بردارد. سرانجام سال گذشته، کره شمالی که خود یکی از اعضای گروه شش است اعلام کرد این برنامه را متوقف خواهد کرد. کمی پس از آن آمریکا کره شمالی را از فهرست کشورهای حامی تروریسم نیز خارج کرد.

با این همه یک کارشناس آمریکایی مسایل کره شمالی، سلیگ هاریسون، در واشنگتن نظر دیگری درباره چگونگی برنامه تسلیحاتی اتمی کره شمالی ابراز می کند و می گوید آن کشور سرانجام با توجه به مذاکرات و فشارهای پنج کشور روسیه، ژاپن، چین، کره جنوبی و ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که از ادامه جاه طلبی هایش در زمینه تولید سلاح های اتمی دست برداشته است. آقای هاریسون می گوید روانشناسی کره شمالی تدافعی است.

برخی از آنان هنوز نگران آن هستند که آمریکا از ضعف اقتصادی آن کشور استفاده کند و گروهی دیگر نگران آن هستند که اتحاد رییس جمهوری کره جنوبی با نیروهای محافظه کار آمریکا، کره شمالی را در معرض خطر قرار دهد و به همین جهت از هر گونه حمله آمریکا به آن کشور هراس دارند.

به گمان این کارشناس مسایل کره شمالی که مدیر مرکز سیاست بین المللی آسیا در واشنگتن است، مقامات کره شمالی بر این باورند که بی اعتمادی جامعه بین المللی به چگونگی برنامه تسلیحات اتمی آن کشور راه خوبی برای کمک به بازداشتن آمریکا از حمله به کره شمالی است.

کارشناس آمریکایی می گوید کره شمالی هنگام دیدار من از آن کشور مکررا تاکید کرد که اطلاعیه اش در مرحله آخر مذاکرات غیر اتمی شدن حاکی از آن بوده که حدود ۳۱ کیلوگرم پلوتونیوم را در کلاهک های اتمی به صورت تسلیحاتی تبدیل کرده است.

با این همه آقای هاریسون که به تازگی از کره شمالی دیدن کرده می گوید کره شمالی خواهان برقراری روابط دوستانه ای با آمریکاست و امیدوار است که دولت اوباما پس از ورود به کاخ سفید، گام هایی را در جهت عکس سیاست دولت بوش بردارد و اقدامات تازه ای را برای عادی شدن روابط بین دو کشور انجام دهد.

پیونگ یانگ عادی شدن روابط خود را با واشنگتن در اولویت قرار داده است اما آمریکا می گوید قبل از هر چیز، کره شمالی باید مساله خلع سلاح را به انجام برساند.

XS
SM
MD
LG