لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۸

روسيه و اکراين از توافق در معامله گاز خبر ميدهند اما اتحاديه اروپا کاملا مطمئن نيست


روسيه و اکراين توافقی را اعلام کرده اند که بن بست دو هفته ای مانع از انتقال گاز طبيعی به اروپای سرما زده را بر ميدارد.

نخست وزيران دو کشور قرار است روز دوشنبه در مسکو ناظر بر امضای اسناد اين توافق باشند. مقامات ميگويند جريان حمل گاز به محض امضای توافق از سر گرفته ميشود.

اتحاديه اروپا از اعلام توافق استقبال کرده است اما رياست اتحاديه در بيانيه ای ميگويد بايد محتاط بود زيرا مسکو و کی يف چند توافقی را که در اين ماه اعلام کردند به اجر نگذاشتند.

کارشناسان ميگويند گاز رسانی به ميليونها مشتری و صنايعی که در اروپا به گاز وارداتی از روسيه متکی هستند زودتر از چند روز ديگر شروع نمی شود. به گفته آنان حتی اگر جريان حمل گاز به محض امضای توافق نيز از سر گرفته شود دست کم چند روز طول می کشد تا فشار در خطوط لوله به حدی برسد که عمليات گاز رسانی به مسير معمول و عادی خود بازگردد.

اروپا قريب يک چهارم گاز طبيعی مورد نياز خود را از روسيه تامين ميکند که بخش عمده ای از آن در خطوط لوله ای حمل ميشود که از اکراين ميگذرد.

ولاديمير پوتين رسيدن به توافق را پس از مذاکراتی که امروز، يکشنبه با همتای اکرائينی اش، يوليا تيموشنکو در مسکو داشت، اعلام کرد.

آقای پوتين گفت بموجب اين توافق روسيه به اکراين برای قيمت گازی که در سال جاری وارد ميکند، بيست درصد تخفيف ميدهد، مشروط بر آنکه اکراين نيز تعرفه ترانزيت انتقال گاز به اروپا را در سطخ کنونی نگاه دارد. اکراين بايد در سال آينده گاز را به قميتی مشابه گاز صادراتی روسيه به اروپا خريداری کند.

XS
SM
MD
LG