لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۸

اولمرت ميگويد آتش بس شکننده است و بايد بررسی شود


نخست وزير اسرائيل ميگويد آتش بس آن کشور در غزه شکننده است و اگر حماس حملات جديد را ادامه دهد اسرائيل در پاسخ دادن تامل نخواهد کرد.

اهود اولمرت که امروز، يکشنبه، پيش از شروع جلسه هفتگی کابينه صحبت ميکرد به خبرنگاران گفت آتش بس دقيقه به دقيقه بررسی ميشود.

اسرائيل آتش بسی يک جانبه را در نوار غزه برای اجرا از ساعت دو بامداد به وقت محلی اعلام کرد، اما آرامش توام با تشنج به فاصله چند ساعت از بين رفت.

ستيزه گران فلسطينی دست کم شش راکت به شهر سدرتو در جنوب اسرائيل شليک کردند، و سربازان اسرائيلی و ستيزه گران حماس نيز در شمال غزه زد و خورد داشتند.

ارتش اسرائيل ميگويد هواپيماهای جنگی سکوهای پرتاب حماس را که برای حمله به سدرتو مورد استفاده قرار گرفته بود هدف گرفتند. امدادگران فلسطينی ميگويند سربازان همچنين يک غيرنظامی را در نزديکی شهرک خان يونس در شليک گلوله کشتند، که با محل شليک راکت ها فاصله ای چندان ندارد

آقای اولمرت شنبه شب ضمن اعلام پايان عمليات تهاجمی در غزه گفت اسرائيل به تمامی هدف هايش دست يافته است.

وی همچنين گفت نيروهای اسرائيلی تا تنظيم برنامه های دراز مدت در غزه ميمانند و اگر مورد حمله قرار گيرند پاسخ خواهند داد.

در همين حال شمار تلفات فلسطينيان در حملات تهاجمی سه هفته ای اسرائيل سير صعودی دارد.

مقامات فلسطينی از پيدا کردن بيست و پنج جسد، از جمله اجساد چند کودک، در ويرانه های شمال غزه خبر ميدهند. مقامات پزشکی فلسطينی روز شنبه گفتند بيش از هزار و دويست نفر در جنگ کشته شده اند.

بسياری از فلسطينيان امروز برای اولين بار به خانه هايشان باز گشتند تا آسيب ها را ارزيابی کنند.

يک سخنگوی حماس گفت آتش بس يکجانبه برای پايان گرفتن مقاومت اين گروه ستيزه گر کافی نيست. وی خواستار خروج کامل اسرائيل از منطقه، لغو محاصره و بازگشائی تمامی گذرگاههای مرزی غزه شد.

اسرائيل ميگويد حمله تهاجمی خود را برای متوقف ساختن ستيزه گران از شليک راکت هائی انجام داد که چندين سال جريان داشت. سيزده اسرائيلی در جنگ کشته شدند که سه نفرشان غيرنظامی بودند.

آقای اولمرت در سخنرانی روز شنبه خود که از تلويزيون پخش شد از مردم غزه برای تلفات سنگينی که توسط نيروهای اسرائيلی به غير نظاميان وارد شد عذرخواهی کرد و گفت اسرائيل به اقدامات بازسازی و نوعدوستانه کمک خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG