لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۲

خالد مشعل رهبر گروه فلسطینی حماس شرایط اسراییل را برای آتش بس در غزه رد کرد


بان کی مون که برای مذاکره پیرامون توقف عملیات نظامی در نوار غزه در خاورمیانه به سر می برد روز جمعه در کرانه باختری رود اردن با محمود عباس رهبر تشکیلات خودگردان فلسطین ملاقات و گفتگو کرد.

دبیر کل سازمان ملل متحد از طرفین خواست که هرچه زودتر به نبرد غزه پایان داده و آتش بس اعلام کنند .

از سوی دیگر محمود عباس برای پایان دادن به بحران غزه خواستار حضور نیروهای بین المللی در نوار غزه شد. انتظار نمی رود دبیر کل سازمان ملل با رهبران گروه فلسطینی حماس که از سال ۲۰۰۷ نوار غزه را در اشتغال دارند ملاقات کند.

در همین حال دولت قطر در یک نشست کشورهای عربی که در دوحه پایتخت آن کشور برگزار شد اعلام کرد برای اعتراض به خونریزی های نوار غزه روابط سیاسی خود با اسراییل را قطع می کند. این قدم سیاسی شکاف بین کشورهای عرب متحد ایالات متحده و مخالفان آن را عمیق تر خواهد ساخت.

مصر و عربستان سعودی این نشست را که به دعوت قطر و به منظور ایجاد یک جبهه مشترک علیه حمله اسراییل به غزه صورت گرفت تحریم کردند و در واقع اکثر شرکت کنندگان در گردهمایی از کشورهای پشتیبان حماس بودند

خالد مشعل رهبر حماس که در تبعید در سوریه به سر می برد و محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران که از حامیان گروه حماس است از شرکت کنندگان در این نشست بودند.

در نشست دوحه خالد مشعل شرایط اسراییل برای پایان دادن به نبرد غزه را رد کرد و از اسراییل خواست مرزهای خود را به غزه باز کند.

خالد مشعل، محمود احمدی نژاد، و بشار اسد رییس جمهوری سوریه از کشورهای عرب و مسلمان خواستند که رابطه خود با اسراییل را قطع کنند.

سوریه قبلا اعلام کرده بود مذاکرات غیر مستقیم صلح با اسراییل را که با میانجیگری مصر آغاز شده بود متوقف کرده است.
در حالی که فرستاده ویژه اسراییل پیرامون پیمان آتش بسی که به پیشنهاد مصر تدوین شده بود در قاهره با مقامات مصری مذاکره می کرد، سخنان تند خالد مشعل هراس مقامات مصری از احتمال عدم قبول پیمان اتش بس را به واقعیت تبدیل کرد.

مصر پیشنهاد کرده بود یک آتش بس ده روزه به مرحله اجرا گذاشته شود ولی نیروهای اسراییل همچنان در غزه باقی بمانند تا اقدامات امنیتی برای جلوگیری از قاچاق اسلحه به نوار غزه صورت پذیرد.

از سوی دیگر اسراییل خواستار پایان گرفتن حملات موشکی حماس به جنوب آن کشور و تضمین بین المللی برای جلوگیری از مسلح شدن حماس است.

XS
SM
MD
LG