لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۳

کابینه اسراییل به پایان حملات نظامی به نوار غزه رای می دهد


قرار است کابینه اسراییل امشب به این موضوع که آیا هجوم سه هفته ای علیه حماس در نوار غزه پایان گیرد یا نه، رای دهد.

گزارش های رسانه ها از منطقه حاکی است که اهود اولمرت نخست وزیر اسراییل پیشنهاد مصر برای آتش بس یک جانبه را تصویب می کند. حماس می گوید تا درخواست هایش برآورده نشود به جنگ ادامه خواهد داد.

پیشتر، حسنی مبارک رییس جمهوری مصر در سخنانی که از تلویزیون دولتی پخش شد، از اسراییل خواست به عملیات نظامی در نوار غزه بی درنگ پایان دهد و خارج شود. او گفت به نفع اسراییل است که آتش بس بی قید و شرط را قبول کند.


مقامات اسراییل گفته اند آنها به رسیدن به هدف های هجوم به نوار غزه، از جمله متوقف ساختن حملات راکتی به داخل اسراییل، نزدیک هستند. با این حال، روز جمعه ستیزه گران حماس حدود ۱۰۰ راکت پرتاب کردند.

اسراییل می گوید هواپیماهایش شب هنگام به ۵۰ هدف حماس، از جمله جایگاه های پرتاب راکت و تونل های قاچاق اسلحه حمله کردند.

مقامات سازمان ملل متحد می گویند در شهر بیت لحیه، در برخورد گلوله های اسراییل به یک مدرسه سازمان ملل متحد دو کودک کشته شدند.

یک سخنگوی آژانس امداد سازمان ملل متحد در غزه حمله را محکوم کرد و خواهان تحقیق شد. ارتش اسراییل از زمان آغاز حمله چندین مرکز متعلق به سازمان ملل متحد را گلوله باران کرده است.

اسراییل می گوید ساختمان هایی را که معتقد است ستییزه گران فلسطینی در آنها مستقر هستند هدف گرفته است.

در این میان، قراراست مقامات حماس به گفت و گو با میانجیگران مصری در قاهره ادامه دهند. فرستاده اسراییل روز جمعه با آنها ملاقات کرد.

بان کی – مون دبیر کل سازمان ملل متحد نیز امروز، شنبه با گفت و گو با مقامات لبنان، به کوشش های دیپلماتیک برای حل بحران غزه ادامه داد. او بار دیگر خواهان برقراری فوری آتش بس بین اسراییل و حماس شد.

XS
SM
MD
LG