لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۰۶

گزارش سیاسی: اوباما یک بار دیگر پیش از آغاز ریاست جمهوری قول تغییرات می دهد


جیم مالون، خبرنگار صدای آمریکا

باراک اوباما در روز تاریخ ساز ٢٠ ژانویه به عنوان چهل و چهارمین رییس جمهور ایالات متحده آمریکا رسما قدم به کاخ سفید خواهد گذاشت. آقای اوباما نخستین رییس جمهوری آفریقایی تبار آمریکایی خواهد بود که در عین حال قول داده است در این مقام، تغییرات اساسی در سیاست های واشنگتن بوجود آورد. درحالیکه او از آغاز کار ناگزیر باید با اقتصادی ضعیف و مشکلات جنگ عراق و افغانستان روبرو شود.

در شب پیروزی در انتخابات، باراک اوباما یک بار دیگر بر قول و قرارهایی که از بیش از دوسال پیش فعالیت های انتخاباتی خود را بر اساس آن پایه گذاری کرده بود مهر تاکید گذاشت و گفت:« تغییراتی که مدت های مدید در راه بود امشب در نتیجه عملکرد ما در این روز و در این انتخابات بالاخره فرارسید. در این لحظه روشن، می توان به خوبی شاهد بود که آمریکا عوض خواهد شد. »

رییس جمهور جدید اما با مشکلات و چالش های گوناگون چه در داخل و چه در خارج از کشور روبرو خواهد بود. اقتصاد ناهمگون در داخل کشور، دو جنگ عراق و افغانستان و منازعه در خاورمیانه.

تحلیل گران پیش بینی می کنند که آقای اوباما، از سخنرانی رسمی خود در مراسم آغاز ریاست جمهوری برای صحبت در مورد مسائلی که آمریکایی ها را نگران می سازد از جمله شرایط اقتصادی و نیزآینده مملکت استفاده خواهد کرد. فرانکلین روزولت نیز در آغاز نخستین دوره ریاست جمهوری خود همین گونه عمل کرد. این در سال ١٩٣٣ و در دوران اوج فرود و افت اقتصادی در آمریکا بود.

یکی از برجسته ترین جملات سخنرانی پرزیدنت روزولت این بود که:« تنها چیزی که باید از آن ترسید خود ترس است.»

اما مردم آمریکا هم چنین خواهان سخنرانی الهام بخش از نوعی که پرزیدنت جان اف کندی فقید در مراسم آغاز ریاست جمهوری خود در سال ١٩٦١ ایراد کرد نیز هستند: « هرگز نگویید که کشورتان برای شما چه کار خواهد کرد بلکه بگویید من برای کشورم چه کار خواهم کرد؟»

مراسم آغاز ریاست جمهوری برای آمریکایی ها همواره یکی از اصیل ترین و تاثیرگذارترین نمادهای دمکراسی آمریکا بوده است.

استاد دانشگاه آمریکایی الن لیچمن می گوید: «ما مراسم تشریفاتی زیادی در صحنه سیاست آمریکا نداریم. بنا براین تشریفات مراسم گشایش آغاز ریاست جمهوری از اهمیت ویژه ای در این کشور برخوردار است. این مراسم نموداری است از یک تفویض قدرت صلح آمیز از یک حکومت به حکومتی دیگر و در شرایط کنونی از یک حزب به حزبی دیگر.»

همان طور که در طول جریان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، جوامع بین المللی نظاره گرآن بوده اند، مراسم آغاز ریاست جمهوری باراک اوباما نیز موضوعی به شدت مورد توجه مردم در سراسر جهان است.

استیون هس، تحلیل گر سیاسی از انستیتوی بروکینگز می گوید:« اوباما ریشه در نواحی اقیانوس آرام از جمله جزایر هاوایی و حتی اندونزی دارد و همچنی ریشه های آفریقایی. مردم از سراسر جهان احساس می کنند که به نوعی با این رییس جمهور تازه آمریکا ارتباط دارند.»

بنا بر گفته لیچمن، آقای اوباما به عنوان نخستین رییس جمهور آفریقایی تبار آمریکا، تاریخ ساز بوده است. این مسئله ای است که چند سال پیش حتی تصور آن هم در میان مردم غیرممکن بود:« ساختمان کاخ سفید توسط بردگان سیاهپوست آفریقایی ساخته شده است و امروز ما یک رییس جمهور آمریکایی آفریقایی تبار داریم که سال ها زودتر از زمان پیش بینی شده توسط کارشناسان به دفتر ریاست جمهوری این کشور قدم گذاشته است. باراک اوباما یک پدیده تمام عیار در صحنه سیاسی آمریکا محسوب می شود. مردی که توانسته است به مرتبه ای ورای مسائل نژادی برسد. از همان ابتدای فعالیت های انتخاباتی، او خود را نامزد ریاست جمهوری تمام مردم آمریکا و نه فقط سیاهپوستان این کشور به شمار آورد.»

تشریفات و مراسم آغاز ریاست جمهوری یک رییس جمهور معمولا وقتی است برای برگزاری جشن و شادمانی. زمانی برای رژه و ضیافت هایی باشکوه. با این حال آقای اوباما با وجود مشکلاتی که از ابتدای کار در انتظار او هستند مشکل خواهد توانست به جشن و شادمانی بپردازد.

اما بنا برگفته کارشناسان، چالش های بزرگ هم چنین فرصت های طلائی هستند برای به نمایش گذاشتن قابلیت ها و توانایی های افراد.

استیون هس می گوید:« اگر شما به تاریخ ایالات متحده نگاه کنید و از خود بپرسید کدام رییس جمهور بهترین بوده است در یک نگاه اجمالی به گذشته خواهید دید که هریک از این رییس جمهور ها در زمانی خاص و لحظاتی مهم بهترین بوده اند.»

آقای اوباما ریاست جمهوری خود را در شرایطی آغاز خواهد کرد که نیت خوب اکثر مردم این کشور به همراه اوست. تازه ترین آمار بدست آمده نشان می دهد که بیشتر مردم آمریکا از عملکرد اوباما در مرحله تغییر و انتقال قدرت رضایت کامل و به توانایی او در حکومت بر این کشور و متحد کردن مردم اطمینان دارند.

XS
SM
MD
LG