لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۳

گزارش: خداحافظی جورج بوش با مردم


جورج دابلیو. بوش، رئیس جمهوری آمریکا پنجشنبه شب، پنج روز پیش از برگزاری مراسم سوگند رئیس جمهوری منتخب، طی یک سخنرانی ویژه در کاخ سفید که از طریق شبکه های تلویزیونی در سراسر آمریکا پخش شد، با مردم آمریکا خداحافظی کرد.

رئیس جمهوری آمریکا در شروع سخنان خود با مردم به مراسم سوگند رئیس جمهوری منتخب آمریکا اشاره کرد و گفت تا پنج روز دیگر جهان شاهد قدرت دموکراسی آمریکا خواهد بود. وی گفت: در برگزاری سنتی که به پایه گذاران آمریکا باز میگردد، ریاست جمهوری به کسی که شما – مردم آمریکا – وی را انتخاب کرده اید؛ واگذار میشود. در آن روز، در روی پله های ساختمان کنگره آمریکا، مردی خواهد ایستاد که تاریخ انتخابش، بازتابی از پیمان پایدار سرزمین ماست.

رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی خود به پی آمدهای دوران هشت ساله ریاست جمهوری اش اشاره کرد با این همه گفت که با امتنان قلبی کاخ سفید را ترک میکند. پرزیدنت بوش در این سخنرانی از اقدامات خود طی هشت سال گذشته دفاع کرد و گفت در داخل و در خارج از مرزهای آمریکا به یک رشته موفقیت دست یافته است. وی گفت

با وجود متحدانی قدرتمند در کنار خود، ما پیکار با تروریسم و آنانی را که از آن حمایت میکنند؛ انجام دادیم. افغانستان از سرزمینی که طالبان در آن القاعده را پذیرفته بودند و زنان را در کوچه ها سنگسار میکردند، به برقراری یک دموکراسی نوپا دست یافته که خود علیه ترور میجنگد و دختران را تشویق به رفتن به مدرسه میکند. عراق از یک دیکتاتوری خشن که دشمن آمریکا بود، به یک دموکراسی عرب در قلب خاور میانه و دوستدار ایالات متحده آمریکا تبدیل شده است.

سنت خداحافظی رئیس جمهوری با مردم آمریکا به ۲۱۳ سال پیش باز میگردد. به سالی که جورج واشنگتن نخستین رئیس جمهوری آمریکا تصمیم گرفت که خود را برای سومین دوره نامزد ریاست جمهوری نکند. وی سپس شروع به نوشتن متنی برای خداحافظی کرد و در آن به مردم آمریکا گفت: خود را همآهنگ ببینید و از احزاب سیاسی دوری کنید.

پرزیدنت جورج دابلیو. بوش که در سالن شرقی کاخ سفید سخن میگفت هشت ساله گذشته ریاست جمهوری اش را با جنگ علیه تروریسم، دو جنگ عراق و افغانستان و رکود اقتصادی متمایز کرد. سخنرانی پنجشنبه شب آخرین فرصتی بود که در آن رئیس جمهوری آمریکا فرصت دفاع از دوران هشت ساله ریاست جمهوری خود را قبل از ترک کاخ سفید داشت.

فرصتی که در آن باید طرح میراث خویش را برای تاریخ نویسان ترسیم کند.


XS
SM
MD
LG