لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۴

وزیر امور خارجه بریتانیا خواهان باز اندیشی در مفهوم« جنگ با ترور» شدوزیر امور خارجه بریتانیا دمکراسی های جهان را به بازاندیشی در استراتژی خود علیه افراطیون فراخوانده است و می گوید تفکر « جنگ با ترور» گمراه کننده و اشتباه است.

دیوید میلیباند روز پنجشنبه در شهر مومبای ( بمبئی سابق) در هند گفت « جنگ با ترور» به رهبری آمریکا، کوششی برای تقویت همبستگی با تصویرکردن جنگ علیه یک دشمن مشترک بود. اما اظهار داشت، نیروهای افراط گرایی خشن متنوع هستند.

میلیباند گفت با پیوند دادن سازمان های تروریستی گوناگون به یکدیگر و ترسیم خطوط نبرد به عنوان پیکاری واحد بین خوب و بد، به افراطیون در کوشش برای متحد ساختن گروه هایی که مشترکات زیادی ندارند، کمک می شود.

وزیر امور خارجه بریتانیا گفت دمکراسی ها باید با تاکید برحکومت قانون و نه تضعیف آن، به تروریسم پاسخ دهند. او ازدولت ها خواست بر تعهدات خود به حقوق بشر و آزادی های مدنی در داخل و خارج پای بند بمانند.

میلیباند که درهتل تاج محل، یکی از چندین مرکزی که در محاصره سه روزه درماه نوامبر هدف حمله ستیزه گران قرار گرفت، به بازداشتگاه نظامی آمریکا در خلیج گوانتانامو که بسیار از آن انتقاد می شود اشاره کرد و گفت بریتانیا از قول باراک اوباما رئیس جمهوری منتخب آمریکا برای بستن آن استقبال می کند. او نخستین مقام ارشد بریتانیائی است که آشکارا از شیوه نبرد بین المللی با تروریسم از سال ٢٠٠١ انتقاد می کند.

میلیباند گفت دولت بریتانیا به مدت دو سال از عقیده « جنگ با ترور» نه استفاده کرد و نه این واژه را بکار برد. او گفت این واژه تلویحا می گوید که عمل نظامی پاسخی درست به تهدید است. اما ، در بازگوئی نظری که به دیوید پتریوس ژنرال آمریکائی نسبت داده می شود، گفت ارتش ها نمی توانند با کشتن راهی برای برون رفت از شورش و جدال های داخلی پیدا کنند.

وزیر امور خارجه بریتانیا گفت برعکس، با گروه های تروریستی باید از ریشه ، با متوقف ساختن جریان اسلحه، و پول، و هدایت طرفداران آنها به مسیر سیاست های دمکراتیک برخورد شود.

XS
SM
MD
LG