لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۲

وضعیت آزادی رسانه ها در افغانستان بدتر می شود


سازمان گزارشگران بدون مرز از حامد کرزی رییس جهوری و بقیه اعضای دولت افغانستان خواسته است آزادی رسانه ها را به ارجحیتی بالا تبدیل کنند.

« یان – فرانسیسیکو جولیارد» دبیر کل گروه امروز، پنجشنبه، در یک کنفرانس خبری در کابل گفت وضع برای روزنامه نگاران در کشور بدترمی شود.

او گفت از شمار خبرنگارانی که در جنوب و شرق افغانستان کار می کنند کاسته می شود، و می گوید این مناطق به « حفره های سیاه» برای خبر و اطلاعات تبدیل می شوند.

او گفت روزنامه نگاران افغان و خارجی با تهدید و خشونت از سوی طالبان و گروه های گوناگون بزهکار و مافیایی در سراسر کشور روبرو هستند.

جولیارد افزود خبرنگاران در افغانستان آزاد هستند نظریات خود را بیان کنند، اما تا آنجا که از آنچه او آن را « موضوع واقعا ممنوعه، اسلام» می نامد، دور بمانند.

هیات سازمان گزارشگران بدون مرز روز جمعه به ماموریت یک هفته ای حقیقت یابی خود در افغانستان پایان می دهد.

پیشتر در اوایل هفته، آنها با پرویز کامبخش در کابل ملاقات کردند. او باتهام توزیع مقاله ای درباره حقوق زنان در اسلام به ۲۰ سال زندان محکوم شده است.

کامبخش در آغاز به مرگ محکوم شده بود. ایالات متحده، بریتانیا، و گروه های طرفدار حقوق رسانه ها، از جمله گزارشگران بدون مرز، از افغانستان را به بازنگری پرونده و تجدید نظر در مجازات فراخواندند.

XS
SM
MD
LG