لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۳

مصر می گوید اسراییل به پیشنهاد آتش بس در غزه پاسخ مثبت داده است


مقامات مصر می گویند اسراییل به پیشنهاد های مصر برای آتش بس در جنگ با ستیزه گران حماس درغزه پاسخ مثبت داده است، اما در این باره که اسراییل طرح مصر را قبول کرده گزارشی نرسیده است.

آموس گیلدا، مقام ارشد وزارت دفاع اسراییل روز پنجشنبه چهار ساعت با میانجیگران مصری در قاهره گفت و گو کرد.

مقامات حماس روز چهارشنبه دیداری مشابه انجام دادند و نسبت به رئوس طرح آتش بس مصر ابراز علاقه کردند، اما آنرا نپذیرفتند. «صلاح برداویل» عضو هیات حماس می گوید او در انتظار پاسخ اسراییل به موضع گروه نسبت به آتش بس است.

در این میان، بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد با گفت و گو با مقامات اسراییل در تل آویو به ماموریت صلح خود ادامه می دهد.

بان درخواست خود را از ستیزه گران فلسطینی برای متوقف ساختن پرتاب راکت به اسراییل تکرار کرد و گفت او همیشه چنین حملاتی را بعنوان تروریسم محکوم کرده است. بان همچنین گفت اسراییل باید به هجوم به غزه پایان دهد و یاد آور شد در آنجا رنج مردم به نقطه ای غیر قابل تحمل رسیده است.

بان گفت ترک مخاصمه باید بادوام باشد، ستیزه گران غزه نباید بار دیگر مسلح شوند و گذرگاه های مری غزه باید برای عبور کالاها دوباره باز شوند.

امروز، پنجشنبه، همچنین مجمع عمومی سازمان ملل متحد جلسه فوق العاده ای برای بررسی وضعت غزه تشکیل داد. دیپلمات های اسراییلی قانونی بودن جلسه را زیرسوال کشیدند و آنرا با مقررات سازمان ملل متحد مغایر دانستند. رییس مجع عمومی از این سازمان خواست برای پایان دادن به « مرگ و ویرانی» در غزه به دیگران در سراسر جهان ملحق شود.

کوشش های قطر برای تشکیل جلسه فوق العاده اتحادیه عرب در روز جمعه بجایی نرسید زیرا چندین کشور عرب حاضر نشدند در آن شرکت کنند.

عربستان سعودی نیز کشورهای حاشیه خلیج فارس را به تشکیل جلسه فوق العاده ای در روز پنجشنبه فراخواند. عمر موسی دبیر کل اتحادیه عرب از نبود وحدت در میان رهبران عرب درباره چگونگی مقابله با بحران ابراز تاسف کرد.

در این میان محمود احمدی نژاد رییس جمهوری اسلامی ایران در نامه ای به پادشاه عربستان برخی از کشورهای مسلمان را متهم ساخت که به آنچه او آنرا نسل کشی در غزه نامید با رضایت لبخند می زنند. احمدی نژاد از ملک عبداله، خواست سکوت خود را در برابر حمله اسراییل بشکند.

XS
SM
MD
LG