لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۰

برنامه اتمی ایران بار دیگر موجب نگرانی جامعه بین آلمللی شد


برنامه اتمی ایران بار دیگر موجب نگرانی جامعه بین آلمللی شد
برنامه اتمی ایران بار دیگر موجب نگرانی جامعه بین آلمللی شد

بر اساس گزارشی که برای پارلمان فرانسه تهیه شده است، رژیم ایران تا زمانی که بتواند آنچه را برای ساختن اسلحه اتمی لازم است، فاصله زیادی ندارد. گزارش، که در ماه دسامبر منتشر شد، بر شهادت دانشگاهیان، کارشناسان دفاعی، مسئولان سازمان های اطلاعاتی و مقاماتی از ایران استوار بود. گزارش ادعا می کند که ایران حداکثر تا سال ۲۰۱۱ قادر خواهد شد یک کلاهک اتمی بسازد.

تهدید یک ایران مجهز به تسلیحات اتمی جامعه بین المللی را نگران ساخته و موجب شده است شورای امنیت سازمان ملل متحد با تصویب پنج قطعنامه از ایران بخواهد با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کند. پرزیدنت بوش در آخرین کنفرانس خبری خود پیش از آغاز کار دولت جدید در ۲۰ ژانویه، گفت برنامه اتمی ایران «هنوز خطرناک است.»

دیک چینی معاون رییس جمهوری در مصاحبه ای با خبرگزاری آسوشیتد پرس گفت : برنامه اتمی ایران، در ترکیب با حمایت از تروریسم، « ترسناک» است. ایران تولید تسلیحات اتمی را، بشکل کوشش برای غنی سازی اورانیوم بمنظور تولید موارد مورد نیاز ساختن بمب فعالانه ادامه داده است . آقای چینی گفت « یکی از چیزهایی که من فوق العاده نگران آن هستم، ارتباط بین یک دولت حامی تروریستها از یک سو، و تولید تسلیحات مرگبار تر از طرف دیگر است .

دیک چینی رژیم ایران را یکی از حامیان ترور در جهان نامید و و به حمایت آن از حزب الله، که بمب گذاری در پادگان های تفنگداران دریایی آمریکا در لبنان در سال ۱۹۸۳ را طرح ریزی کرد، و حماس که « در حال حاضر مشکلات بزرگی برای اسراییلیان و روند صلح بوجود می آورد.» استناد کرد.

در مورد فشار جامعه بین المللی برای وادار ساختن ایران به تغییر سیاست های مخرب خود، آقای چینی گفت : «درحالی که کارهای زیادی انجام گرفته، روشن است که به اقدامات بیشتری نیاز است.»

XS
SM
MD
LG