لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۲۵

ايران ميگويد از آمريکا بوئينگ می خرد اگر تحريم ها برداشته شود


* ايران ميگويد سفارش خريد بوئينگ می تواند به آمريکا در مقابله با بحران مالی کمک کند

سياتل تايمز زير عنوان"ايران به جت های بوئينگ علاقمند است" می نويسد يک مقام ارشد هواپيمائی کشوری ايران روز پنجشنبه گفت ايران سفارش هواپيماهای مسافربری بوئينگ را خواهد داد، اگر آمريکا تحريم های منع کننده معامله شرکت های آمريکائی با ايران را بردارد، و افزوده است چنين اقدامی می تواند به آمريکا در مقابله با آثار ناشی از بحران جهانی مالی نيز کمک کند.

سياتل تايمز اظهارات رضا جعفر زاده سخنگوی هواپيمائی کشوری را در گفتگوئی با خبرگزاری آسوشيتدپرس نقل ميکند که گفته است ايران يکی از مشتريان مهم بوئينگ بوده و آمريکا با وضع تحريم ها شرکت های خود را از منفعتی بزرگ محروم کرده است.

* اوباما ميخواهد ايران و سوريه را در تلاش های صلح خاورميانه درگير کند

هاآرتض، روزنامه اسرائيلی در نشريه انگليسی زبان خود زير عنوان"اوباما ميگويد ما بايد سوريه و ايران را در تلاش های صلح خاوميانه درگير کنيم" می نويسد باراک اوباما رئيس جمهوری منتخب آمريکا روز چهارشنبه گفت وی در اولين روز رياست جمهوری اش در بيستم ژانويه فعاليت برای صلحی جامع در خاورميانه را شروع ميکند و اين، ايران و سوريه را نيز در بر ميگيرد.

هاآرتض می نويسد اوباما در مصاحبه ای با سی بی اس گفت ما ميخواهيم رويکردی منطقه ای داشته باشيم.... ما ميخواهيم سوريه را در مذاکرات درگير کنيم..... ما ميخواهيم ايران را در زمينه هائی درگير کنيم که پيشتر نکرده ايم.

* تهران دو پزشک سرشناس و برادر ايرانی را به تلاش برای سرنگونی دولت متهم کرد

بوستون گلوب زير عنوان"ايران دو پزشک مرتبط با بوستون را متهم ميکند" به نقل از گروه پزشکان مدافع حقوق بشر، مستقر در کمبريج، از اتهامی که دولت ايران عليه کاميار و آرش علائی، دو پزشک ايرانی برادر و سرشناس در مبارزه با ايدز برای تلاش در سرنگون ساختن دولت عنوان کرده است خبر ميدهد و ميگويد اين دو پزشک که کمک هايشان به ايجاد کلينيک های ايدز در ايران اذهان را در جهان بخود جلب کرد در ماه ژوئن (خرداد) دستگير شدند اما در باره اتهام و يا محاکمه شدنشان که ظاهرا انجام گرفته است، اطلاعی چندان در دست نبود.

بوستون گلوب توقيف اين دو برادر را برای مقامات آمريکائی خواستار بهبود در مناسبات با ايران از طريق برنامه های فرهنگی و تجديد روابط ديپلماتيک، يک پس رفت توصيف کرده است و می نويسد آنان در نخستين برنامه مبادلات فرهنگی بين جمهوری اسلامی و آمريکا شرکت کرده بودند که در سال ۲۰۰۶ با ديدار يک گروه از پزشکان ايرانی از آمريکا به اجرا درآمد.

بوستون گلوب اطلاعيه اين هفته وزارت امور خارجه آمريکا را نقل ميکند که ميگويد پيش از اين نيز ايران با استفاده از طرح اتهاماتی دروغ، فعالان جامعه مدنی و ايرانيانی را توقيف کرده است که برای گسترش تفاهم ميان دو کشور فعاليت ميکنند.

* اسرائيل کشتی کمک رسانی ايران را در سی مايلی ساحل غزه زير نظر دارد

جروسلام پست روزنامه انگليسی زبان اسرائيل زير عنوان"نيروی دريائی کشتی کمک رسانی ايرانی را زير نظر دارد" می نويسد نيروی دريائی اسرائيل يک کشتی ايرانی را رديابی ميکنند که چندين بار سعی کرده است با شکستن محاصره دريائی غزه به فلسطينيان کمک های نوعدوستانه برساند.

جروسلام پست می نويسد اين کشتی روز سه شنبه به بندر پورت سعيد مصر رفت اما مقامات مصری اجازه ندادند محموله هايش را تخليه کند، و سحرگاه چهارشنبه سعی کرد روانه غزه شود اما يک کشتی نيروی دريائی اسرائيل با مخابره پيام به صراحت گفت اجازه نخواهد داد درغزه پهلو بگيرد.

به گزارش جروسلام پست اين کشتی بامداد چهارشنبه هنگامی که با ساحل غزه سی مايل فاصله داشت سعی ميکند راهی نوار غزه شود که نيروی دريائی اسرائيل مجددا راه را بر آن می بندد و سپس به ال عريش در مصر ميرود و پس از آنکه مقامات مصری مانع از پهلوگيری آن ميشوند، مجددا به آبهای سی مايلی ساحل غزه باز ميگردد.

* ايران به انبارکنندگان نفت در نفت کش ها پيوسته است

نيويورک تايمز زير عنوان" نفت بعدا به کجا ميرود" می نويسد از اقيانوس هند تا جنوب اقيانوس اطلس تا خليج مکزيک نفت کش های عظيم مملو از نفت يا لنگر انداخته و يا بی آنکه مقصدی داشته باشند، آهسته دور خود ميگردند.

نيويورک تايمز با اشاره به سير نزولی قيمت های نفت و اميد شرکت های نفتی و کشورهای نفت خيز به معکوس ساختن اين سير نزولی از طريق دور نگاه داشتن نفت از بازارها می نويسد بنا به گزارشها ايران به تنهائی از پانزده نفت کش برای انبار کردن نفت به اين اميد استفاده ميکند که قيمت های بالا تر نفت بتواند حامی اقصاد اش شود ، که به صادرات نفت متکی است.

XS
SM
MD
LG