لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۱

ممکن است اوباما با رهبران ايران ملاقات کند


* امکان تماس مستقيم اوباما با رهبران ايران

واشنگتن پست زير عنوان "درجلسه تائيد، کلينتون ازتماس با ايران صحبت ميکند" می نويسد هيللاری رادمن کلينتون، نامزد احراز مقام وزير امورخارجه آمريکا ديروز گفت دولت آتی اوباما خواستار تماس مستقيم با ايران در تلاش برای مقاعتد ساختن آن به رهاکردن برنامه اتمی و مبدل شدن به يک بازيگر سازنده منطقه ای ميشود، که معرف تغييری عمده در مقايسه با سياست خارجی دولت بوش است.

واشنگتن پست با اين يادآوری که خانم کلينتون علاوه بر توضيحات شفاهی به کميته روابط خارجی سنای آمريکا متنی نود و هفت صفحه ای نيز حاوی پاسخ به پرسش های اين کميته ارائه داده است می نويسد وی در اين متن در مورد ايران ميگويد حتی امکان دارد اوباما مستقيما با رهبران ايران ملاقات کند- چشم اندازی که خود هنگام رقابت با اوباما در مبارزات انتخاباتی رد ميکرد.

* قدرت هوشمند، بجای نيروی نظامی

واشنگتن تايمز زير عنوان"کلينتون استفاده ازقدرت هوشمند را تبليغ ميکند" می نويسد پس از اتکای شديد دولت بوش به استفاده از نيروی نظامی ، خانم کلينتون روز سه شنبه قول داد از قدرت هوشمند برای کم کردن نقش نظامی آمريکا در سياست خارجی و ارائه چهره ای غير نظامی از آمريکا در جهان استفاده کند.

واشنگتن تايمز می نويسد خانم کلينتون در جسله کميته روابط خارجی سنای آمريکا که بيشتر دوستانه و عاری از روياروئی بود قول داد با متحدان و دشمنان آمريکا، از جمله ايران تماسی گسترده بر قرار کند، که معرف دور شدن از سياست های جاری است.* نقش تماس واشنگتن با تهران در انتخابات رياست جمهوری درايران

وال استريت جرنال زير عنوان"کلينتون بزودی با ايران و سوريه تماس ميگيرد" می نويسد خانم کلينتون در جلسه تائيد صلاحيت اش، در اجرای وعده ای که اوباما در جريان مبارزات انتخاباتی راجع به تغيير سياست آمريکا در خاورميانه داده بود گفت دولت جديد به سرعت برای تماس مستقيم با ايران و سوريه اقدام خواهد کرد.

وال استريت جرنال با اين يادآوری که بعضی از کارشناسان امورايران گفته اند دولت جديد آمريکا بهتر است از تماس گرفتن با تهران تا انجام انتخابات ماه ژوئن (خرداد) رياست جمهوری در ايران خودداری کند زيرا ممکن است به تقويت موضع محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری تند رو منجر شود، می نويسد اما خانم کلينتون در توضيحات کتبی گفته است واشنگتن با توجه به سرعتی که ايران برنامه اتمی اش را گسترش ميدهد ممکن است فرصت تامل تا آن زمان را نداشته باشد.

* مناسبات عربستان با ايران در کانون جلسه کم سابقه مجلس شورای سعودی

گلف نيوز روزنامه انگليسی زبان امارات متحده عربی زير عنوان"اعضای شورا از نگرانی های امنيتی سعودی با خبر شدند" می نويسد در واقعه ای کم سابقه در تاريخ مجلس شورای عربستان سعودی، رئيس تشکيلات اطلاعاتی بعضی از مسائل مهم از لحاظ امنيتی و اطلاعاتی را با اعضای اين مجلس در ميان گذاشته است.

گلف نيوز با اين يادآوری که پرنس مقرين بن عبدالعزيز رئيس اطلاعات عمومی به سی پرسش کتبی و پنجاه پرسش شفاهی اعضای مجلس شورا درباره اقدامات بعمل آمده توسط تشکيلات اطلاعاتی برای اطمينان از امنيت عربستان سعودی و اتباع اش، و نيز برای گسترش نقش آن کشور در صحنه امور بين المللی پاسخ داده است،به نقل از منبعی آگاه می نويسد بيشترين پرسش ها راجع به مناسبات با ايران بود.

* بی اعتنائی اعراب صادرکننده نفت به درخواست ايران برای تحريم حاميان اسرائيل

ميدل ايست تايمز، روزنامه انگليسی زبان مصر زير عنوان"صارکنندگان نفت درخواست ايران را برای تحريمی در واکنش به جنگ غزه ناديده گرفتند" می نويسد مناسبات گرم اقتصادی، و منطق، کشورهای عرب صادکننده عمده نفت را برآن داشته است که درخواست ايران برای تحريمی نفتی عليه حاميان اسرائيل برسر عمليات نظامی اسرائيل در غزه را ناديده بگيرند.

ميدل ايست ايست تايمز می نويسد پرنس سعود ال فيصل وزير امورخارجه عربستان سعودی در اين هفته ضمن پاسخی که داد گفت استفاده از نفت به عنوان اسلحه در منازعه اعراب و اسرائيل يک راه حل نيست.

* بی اثری وعده رئيس قوه قضائيه برای وقفه در سنگسار

واشنگتن پست زير عنوان" ايران دو مرد را با سنگساربه مرگ فرستاد و سومی گريخت" پس از شرح خبر راجع به سنگسار منجر به مرگ دو مرد در مشهد، و گريز از مرگ محکوم سوم، و اشاره به نظريه آيت الله محمود هاشمی شاهرودی رئيس قوه قضائيه در باره وقفه در اجرای احکام سنگسار، اظهارات آسيه امينی ژورناليست مستقل و کارشناس حقوق بشر را نقل ميکند که گفته است سنگسارها نشان ميدهد حتی حرف بالاترين مقام قوه قضائيه نيز تاثيری ندارد.

واشنگتن پست همچنين با نقل اظهارات عليرضا جمشيدی سخنگوی قوه قضائيه که گفته است اين قوه در انتظار تصويب قانون جديدی در موردسنگسار است می نويسد لايحه، سنگسار را منسوخ نمی کند اما تصريح ميکند در صورتيکه لطمه ای به وجهه اسلام وار کند، اجرا نشود.

XS
SM
MD
LG