لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۳

گزارش: سیل کمک های بشر دوستانه و امداد پزشکی از جانب سازمان ها و گروههای بین المللی هوادار حقوق بشر به غزه


در نوزدهمین روز جنگ اسرايیل با گروه حماس در غزه، در حالی که تلاش های بین المللی و منطقه ای برای بازداشتن دو طرف از ادامه جنگ به نتیجه نرسیده است، و بر شمار کشته ها و مجروحین جنگ افزوده می شود، سیل کمک های بشر دوستانه و امداد پزشکی از جانب سازمان ها و گروههای بین المللی هوادار حقوق بشر روانه آن شهر کرده شده است.

پزشکانی از چند کشور اروپایی از طریق مرز مصر وارد نوار غزه شده اند تا به نجات مجروحان جنگی در بیمارستان های خان یونس و رفح بپردازند. در جنگ اسرايیل علیه گروه حماس در غزه، که روز ۲۷ دسامبر آغاز شد، آمار کشته شدگان نزدیک به هزار نفر رسیده است، و شمار زخمیان از ۴۴۰۰ فراتر رفته است.

بیمارستان ها و مراکز درمانی در نوار غزه، از نخستین روزهای جنگ به خاطر کمبود دکتر و امکانات پزشکی، ناگزیر، از پذیرش بسیاری از مجروحانی که آسیب کمتری دیده اند سرباز می زنند.

دکتر نیکولاس راسیاس، عضو سازمان موسوم به پزشکان در خدمت صلح، که از آتن به نوار غزه رفته است می گوید تمامی مجروحانی که وی دیده غیرنظامی بوده اند، سالمندان و زنان و کودکان.

دکتر رژی گاریگ، ريیس سازمان غیردولتی موسوم به «یاری» که از مجروحان و بیماران در اردوگاه آوراگان رفح دیدن کرده است، از سوء تغذیه شدید در میان ساکنان نوار غزه می گوید. او می گوید: مردم هیچ چیز ندارند که بخورند. همه گرسنه اند. در وضعیت محاصره واقعی هستند و جنگ وضع آنها را وخیم تر کرده است. برای جا به جا کردن زخمی ها مشکل داریم چون در شرایط جنگی حتی آمبولانس ها هم در امان نیستند.

در همین حال، امروز، چهارشنبه اسرايیل در مهلت آتش بس سه ساعته، به کامیون های حامل مواد غذایی و دیگر کالاهای ضروری اجازه داد وارد نوار غزه شوند. ۱۱۱ کامیون حامل آذوقه و لوازم پزشکی که از طرف آژانس کار و رفاه سازمان ملل متحد – آنروا – به منطقه ارسال شده است، در میان مردم توزیع شد.

در خبری دیگر، یک افسر ارتش اسرايیل از کشته شدن تعداد زیادی غیرنظامی در حملاتی که توسط وی و همقطارانش هدایت شده، ابراز تاسف کرده است. سروان اور خلبان هلیکوپتر آپاچی اسرايیل می گوید تلاش همه سربازان در این است که شمار تلفات غیرنظامی در پایین ترین حد نگه داشته شود. سروان اور می افزاید: حماس از شهروندان عادی به عنوان سپر انسانی استفاده کرده است و از آنجا که هدف های نظامی در مناطق مسکونی قرار دارد، غیرنظامیان نیز قربانی می شوند. گاهی ما ناگزیریم برای اجتناب از بمباران کردن هدف های نظامی در مناطقی که سکنه غیرنظامی دارند، از هدف گیری آن مناطق صرف نظر کنیم.

مقامات بیمارستانی در نوار غزه می گویند بیش از نیمی از کشته شدگان جنگ غیرنظامی بوده اند.

XS
SM
MD
LG