لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۶ فروردین ۱۳۹۸ ایران ۰۱:۱۴

۳۰۰ کودک در حملات اسراییل کشته شده اند


رییس آژانس کودکان سازمان ملل متحد می گوید در جریان حملات اسراییل در نوار غزه ۳۰۰ کودک کشته شده اند.
«ان ونه من» مدیر یونیسف، امروز، چهارشنبه گفت بیش از ۲۵۰۰ کودک نیز مجروح شده اند. او تلفات را «اندوهبار» و «غیر قابل قبول» توصیف کرد.

پیشتر، منابع پزشکی فلسطینی می گویند در نبرد ۱۹ روزه اسراییل علیه ستیزه گران حماس در نوار غزه، بیش از یک هزار تن کشته شده اند. عقیده بر این است که دست کم یک چهارم قربانیان زنان و کودکان هستند.

اسراییل دسترسی به غزه را به شدت کنترل می کند، بنابراین، این رقم نمی تواند مستقلا تایید شود. اما مقامات سازمان ملل متحد گفته اند تخمین های قبلی عموما معتبر بوده است. در این مدت، ۱۳ اسراییلی نیز کشته شده اند.

امروز، چهارشنبه، «جاکوب کلنرگر»، رییس کمیته بین المللی صلیب سرخ در بیت المقدس گفت وضع در غزه تکان دهنده است. او که ديروز سه شنبه از نواز غزه و نیز شهر اسراییلی سدروت، که بارها هدف راکت های حماس قرار گرفته است دیدن کرد، از هر دو طرف خواست بین هدف های نظامی و غیر نظامی تفاوت بگذارند.

نیروهای زمینی اسراییل امروز به تبادل آتش سنگین توپخانه با ستیزه گران حماس پرداختند، در همین حال حماس چندین راکت به جنوب اسراییل پرتاب کرد.

در مورد صدمه دیدن اسراییلیان گزارشی نرسیده است. اسراییل می گوید تا حملات راکتی متوقف نشود به هجوم پایان نخواهد داد.

یک خبر نگار صدای آمریکا در غزه می گوید هواپیماهای اسراییل یک گورستان و یک پارک را در بزرگترین شهر نوار غزه بمباران کردند.

سربازان اسراییلی در جدیدترین مرحله هجوم ۱۹ روزه علیه ستیزه گران حماس در غزه، به سوی اعماق شهر غزه پیش می روند.

پیشتر، هواپیماهای جنگی اسراییل بیش از ۶۰ هدف حماس، از جمله یک مرکز پلیس، انبارهای اسلحه، و تونل های قاچاق اسلحه در مرز غزه با مصر را در هم کوبیدند.

در شمال اسراییل، به گفته پلیس، سه راکت از لبنان به نواحی خارج از شهر کریات شمونه پرتاب شد. در مورد خسارات یا صدمات گزارشی نرسیده است. مقامات می گویند اسراییل در پاسخ گلوله هایی به داخل لبنان شلیک کرد.

این حادثه در پی حمله راکتی مشابهی در پنجشنبه گذشته روی می دهد. حزب الله لبنان، که در سال ۲۰۰۶ با اسراییل جنگید، هرگونه مداخله ای را تکذیب کرده است. شایعه بر گروه های کوچک ستیزه گران فلسطینی متمرکز است.

در این میان، حماس به پرتاب راکت به داخل اسراییل ادامه می دهد. دولت اسراییل می گوید تا حملات راکتی متوقف نشود به حمله به غزه پایان نخواهد داد.

مسئولان پزشکی در غزه می گویند در جریان مناقشه بیش از ۹۷۰ فلسطینی جان سپرده اند و چهار هزار نفر دیگر مجروح شده اند. بسیاری از قربانیان غیر نظامی هستند. در طرف اسراییل، حداقل ۱۳ تن کشته شده اند.

مقامات سازمان ملل متحد می گویند وضع غیر نظامیان در غزه روز به روز بدتر می شود، زیرا در امان نیستند، به دام افتاده اند و جايی برای گریز ندارند.

روز سه شنبه، کمیته بین المللی صلیب سرخ در بیانیه ای از این واقعیت که بسیاری از مجروحین به دلیل نبود دسترسی به آمبولاتس و مسوولان پزشکی به حال خود رها شده اند و رنج می کشند، رها شده اند ابزار تاسف کرد.

هفته پیش، صلیب سرخ نیروهای اسراییلی را متهم کرد که با خودداری از دادن اجازه دسترسی به پزشک و دارو، کوشش های نجات را به تاخیر می اندارند.

در رویدادی دیگر، رسانه های ایران گزارش می دهند که ارتش اسراییل از ورود یک کشتی ایرانی حامل دو هزار تن تدارکات امدادی برای غزه جلوگیری کرد. گزارش ها به نقل از سرپرست تیم امداد حاکی ست کشتی در نزدیکی غزه متوقف شد و اسراییلی ها به آن دستور دادند بازگردد. او گفت ممکن است کشتی ناچار شود مسیر خود را به طرف یک بندر مصری تغییر دهد. یک مقام اسراییلی گفت کشتی به این دلیل بازگردانده شد که محاصره دریایی غزه را نقض کرده بود، نه به علت ایرانی بودن آن.

ایران هجوم اسراییل در غزه را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG