لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۵

گزيده روزنامه های پنجشنبه ۲٦ دی در ايران    


بليت هواپيما ۱۵درصد گران شد

روزنامه ابرار از گران شدن بلیت هواپیما در ایران خبر می دهد. به نوشته این روزنامه، سرانجام پس از ماه ها بحث بر سر اما و اگرهاى افزايش قيمت بليت هواپيما و درخواست شركت هاى هواپيمايى براى اين افزايش، بلیت هواپیما در ایران ۱۵ درصد افزایش یافت.

ابرار می نویسد شرکت های هواپیمایی یک سال پیش خواستار افزايش ۳۰ درصدى قيمت بليت هواپيما بودند. على يارى دبير انجمن شركت هاى هواپيمايى گفته است نرخ بليت هواپيما در پرواز هاى داخلى از ۲۴ دى ماه اجرا می شود. وی اين رقم را نسبت به افزايش هزينه هاى تمام شده بسيار ناچيز دانست.

به گفته این مقام مسوول، اين افزايش از ۲۳ دى ماه توسط شوراى عالى هواپيمايى تصويب می شود.

دبير انجمن شركت هاى هواپيمايى همچنین گفت «تورم بيش از ۲۰ درصدى، افزايش سنواتى دستمزدها، تشديد حجم تحريم با افزايش هزينه ها به دليل استفاده از كانال هاى غيرمستقيم براى تهيه قطعات هواپيما، افزايش هزينه سيستم هاى بانكى خارجى و همچنين قيمت اجاره هواپيما و افزايش هزينه تعمير و نگهدارى هواپيما و موتور هواپيما در خارج از كشور هزينه تمام شده را نسبت به سال گذشته بسيار افزايش داده است.»

به نوشته ابرار، قيمت اجاره هواپيماى توپولوف كه سال گذشته به طور معمول هزار و ۲۰۰ دلار به ازاى هر ساعت پرواز پرداخت مى شد امسال به هزار و ۹۰۰ دلار رسيده است كه هزينه تمام شده با قيمت بليت هواپيما تطابق ندارد.

حکم «جاسوسان» به زودی صادر خواهد شد

روزنامه رسالت به نقل از وزيراطلاعات جمهوری اسلامی می نویسد هدف «یک شبكه جاسوسی» كه به تازگی سخنگوی قوه قضائيه خبردستگيری ومحاكمه اعضای آنان را اعلام كرده، «نفوذ و ورود به برخی دستگاهها ومراكزحساس ومهم دولتی بود.»

رسالت در خبر خود اشاره ای به این مراکز حساس و مهم دولتی نکرده است. غلامحسن محسنی اژه ای همچنین گفته است «بزودی حكم قضائی اين جاسوسان صادر خواهد شد.»

به نوشته رسالت، وزیر اطلاعات گفته است وزرات اطلاعات برفعاليت «شبكه های جاسوسی» و «كسانی كه دركشوربه صورت نرم افزاری جاسوسی می كنند» مسلط است و «هرگاه نياز باشد» آنان را دستگیر خواهد کرد.

محسنی اژه ای همچنین گفته است که «گاهی اوقات دستگيری اعضای شبكه های جاسوسی ممكن است ضرورتی نداشته باشد وما برفعاليت آنها سوارمی شويم وسپس هنگام ضرورت آنها را دستگيرمی كنيم.»


ذخیره سازی گاز در ایران : صفر


روزنامه جمهوری اسلامی از نیاز ایران به حداقل ۱۵ میلیارد متر مکعب ذخایر گازی خبر می دهد و می نویسد «ذخیره سازی گاز در ایران هنوز صفر است».

به نوشته این روزنامه، «عبدالحسین ثمری»، مديرعامل سابق شركت ذخيره سازی گاز می گوید: « با توجه به توليد و مصرف سالانه ۱۵۰ ميليارد متر مكعب گاز در كشور بايد حداقل ۱۰ درصد از اين ميزان ذخيره شود.»

به نوشته این روزنامه، «مخزن شوريجه سرخس برای تبديل به مخزن گاز به حداقل كار مطالعاتی نياز دارد زيرا اين مخزنی است كه سال ها ازآن گاز توليد شده اما هم اكنون به دليل افت فشار با محدوديت توليد مواجه است كه با تزريق گاز به آن در زمستان مي توان ميزان برداشت از آن را افزايش داد».

ایران هر تن بنزين را ۱۳۰۰ دلار می خرد

روزنامه آفتاب یزد در خبری به نقل از غلامحسین نوذری، وزیر نفت جمهوری اسلامی اعلام کرد پس از اجرای طرح تحول اقتصادی، در مورد «حذف سهمیه بندی بنزین» در سال آینده بحث خواهد شد.

به نوشته روزنامه آفتاب یزد، وزير نفت درباره زمان انجام این امر گفته است: دولت لايحه تحول اقتصادی را به مجلس داده و اميدوار است با اين مصوبه و نظر نهايی مجلس، بحث حذف سهميه‌‌بندی ديده شود.

به گفته وزیر نفت جمهوری اسلامی: در حالی که قيمت بنزين در خليج فارس به شدت كاهش داشته، در حال حاضر روند قيمت بنزين دوباره رو به افزايش گذارده است. وزیر نفت ایران گفته است ایران هر تن بنزين را به قیمت ۱۳۰۰ دلار می خرد.

XS
SM
MD
LG