لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۱

چند خبر از ایران


تحقیقات وزارت دادگستری آمريکا از ده بانک اروپايی مظنون به نقل و انتقال پول برای ايران

وزارت دادگستری آمريکا و دادستان منطقه‌ی منهتن، در حال تحقيق در مورد ده بانکٍ مهم اروپايی هستند که به صورت غیر علنی در آمریکا در نقل و انتقال ميلياردها دلار برای ايران، سودان و ليبی نقش داشته اند.

بر اساس تحريم‌های اقتصادی ايالات متحده، معامله موسسات آمريکايی با مشتريان کشورهای يادشده ممنوع است. به گفته‌ی مقامات قضايی آمريکا، اين پول‌ها در مواردی صرف خريد برنامه‌های اتمی و موشکی ايران شده است.

به گزارش روزنامه‌ی «وال‌استريت ژورنال»، زمانی اين تحقيقات فاش شد که مقامات دادگستری آمريکا روز شنبه (دهم ژانويه) در يک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کردند، که در اين رابطه به بانک بريتانيايی «لويدز »، يک جريمه‌ی ۳۵۰ ميليون دلاری تعلق گرفته است.

-----------------------------

شش دانشجوی ديگر دانشگاه شيراز بازداشت شدند

کمپين بين المللی حقوق بشر در ايران در بیانیه ای اعلام کرد که شش دانشجوی ديگر دانشگاه شيراز که بدنبال دريافت احضاريه رسمی برای حضور در اداره اطلاعات شيراز به اين اداره مراجعه کردند، بازداشت شدند.

ده دانشجوی دانشگاه شيراز در روز ۱۶ ديماه ۱۳۸۷ احضاريه ای مبنی بر حضور در اداره اطلاعات شيراز دريافت کرده بودند. هفت نفر از آنها به اداره اطلاعات مراجعه کردند، که ۶ نفر از آنها بازداشت شدند و فقط به خانم محبوبه خادمی پس از بازجويی های مقدماتی اجازه خروج داده شد. شش دانشجوی اخيرا بازداشت شده با خانواده های خود تماسی نداشته اند. این سازمان حقوق بشری خواستار آزادی دانشجویان شیرازی شده است

------------------------

یک فعال سیاسی کرد به بیست سال حبس تعزیری توام با تبعید محکوم شد

یک فعال سیاسی کرد به اتهام محاربه از سوی دادگاه به بیست سال حبس تعزیری توام با تبعید محکوم شد.

جبرئیل خسروی فعال سیاسی کرد اهل سنندج به اتهام عضویت در یکی از احزاب کردی، که در اوایل سال جاری بازداشت شده بود، در دادگاه انقلاب سنندج به بیست سال زندان و تبعید به زندان بندرعباس محکوم شد.

آقای خسروی هم اکنون در زندان مرکزی سنندج ایام محکومیت خود را سپری مینماید.

------------------------

دو شرکت "نستله ایران" و "نستله واتر" تعطیل شدند

کارکنان دو شرکت "نستله ایران" و"نستله واتر" به دلیل آن چه از سوی اعتراض‌کنندگان، صهیونیست بودن سهامداران و سرمایه گذاران عنوان شده است، تا اطلاع ثانوی کار را تعطیل کرده اند.

تعطیلی این دو شرکت باعث بیکاری 3600 کارگر به صورت مستقیم و 12 هزار نفر به صورت غیرمستقیم شده است.

خبرگزاری دولتی ایرنا استفتایی از آیت اله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی را منتشر کرده که وی عنوان کرده است: وارد کردن و ترويج کالاهاى اسرائیلی که از ساخت و فروش آن سود مى‌برند، براى هيچکس جايز نيست و همچنين براى مسلمانان هم خريد آن کالاها جايز نيست.

-------------------

عشا مومنی، دانشجوی ایرانی - آمریکایی ممنوع الخروج شد

سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی امروز در مصاحبه ای در تهران گفت که مقامات قضایی، عشا مومنی، دانشجوی ایرانی - آمریکایی را که به اتهام اقدامات ضد امنیتی برای مدتی در بازداشت بود ممنوع الخروج کرده اند.

مقامات جمهوری اسلامی عشا مومنی را به اقدام علیه امنیت ملی متهم کردند اما وکیل مدافع خانم مومنی علت بازداشت موکل خود را فعالیت در دفاع از حقوق زنان در ایران از جمله ارتباط با اکمپین یک میلیون امضا اعلام داشت.

XS
SM
MD
LG