لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۰

هیلاری کلینتون: دولت اوباما رویکرد جدیدی را نسبت به ایران دنبال خواهد کرد


هیلاری کلینتون نامزد وزارت امور خارجه امریکا، امروز سه شنبه گفت نقشی که ایران در جهان ایفا می کند «نگرانی بزرگی» برای دولت آینده آمریکا است .

کلینتون که در جلسه بررسی نامزدی او در کمیته مناسبات خارجی سنا سخن می گفت، از جمله به آنچه حمایت ایران از تروریسم و دنبال کردن تسلیحات اتمی گفته می شود اشاره کرد و گفت دولت اوباما با «نگرشی به سوی مشارکت و در گیری، رويکرد جدیدی را نسبت به ایران دنبال خواهد کرد، اما هیچ گزینه ای را رد نکرده است.

خانم کلیتون تایید کرد چالش های دیگری در برابر دولت آینده قرار دارند که مناقشه بین اسراییل و حماس در غزه، جنگ های جاری در عراق و در افغانستان، و نیز تهدید های ناشی از فعالیت های تروریست ها و گسترش تسلیحات کشتار و انهدام جمعی از آن جمله هستند.

او طرفداری خود را از اسراییل برای دفاع از خود ابراز داشت، و همچنین در باره هزینه های انسانی اندوهبار برای شهروندان دو طرف سخن گفت.

کلینتون امروز به اعضای کمیته گفت ایالات متحده و جهان با خطراتی برزگ روبرو هستند، از جمله جنگ های جاری در عراق و در افغانستان، و نیز تهدید های ناشی از فعالیت های تروریست ها و گسترش تسلیحات کشتار و انهدام جمعی.

بانوی اول سابق و رقیب سیاسی اوباما در مبارزات انتخاباتی سال ۲۰۰۸، آنچه آن را استفاده از «قدرت هوشمندانه» ناميد، تاييد کرد و گفت در این محتوا ایالات متحده تمام ابزار سیاست خارجی را به کار خواهد گرفت، و یادآور شد که دیپلماسی در راس سیاست آمریکا قرار خواهد داشت.

احتمال می رود کلینتون با پرسش های سختی در مورد موضع دولت اوباما نسبت به هجوم اسراییل علیه حماس در نوار غزه روبرو شود.

گفته می شود اعضای کمیته مناسبات خارجی سنا همچنین در باره کوشش های شوهر هیلاری، بیل کلینتون رییس جمهوری سابق، به منظور جمع آوری پول برای بنیاد خیریه اش، و این که آیا این تماس ها با دولت های خارجی می تواند به معنای برخورد منافع برای او باشد یا نه، پرسش هایی را مطرح کنند.

انتظار می رود خانم کلینتون به عنوان وزیر امور خارجه آمریکا تایید شود.

XS
SM
MD
LG