لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۸

گزارش: توقف پرتاب موشک های حماس و خروج نیروهای اسرايیل از نوار غزه


«بان کی مون» دبیر کل سازمان ملل متحد در را ه سفر به خاورمیانه است تا هر دو طرف، یعنی هم اسرايیلی ها و هم حماس را برای اجرای آتش بس تحت فشار قرار دهد. وی روز دوشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی به هر دو طرف گفت، بس کنید. مردم بسیاری تا بحال کشته شده اند.

دبیر کل سازمان ملل متحد می گوید برای این به برخی از کشورهای خاورمیانه سفر می کند تا اسرايیل و حماس را برای اجرای یک آتش بس فوری در تنگنا قرار دهد. آتش بسی که ارسال کمکهای بسیار ضروری انسان دوستانه را به نوار غزه میسر خواهد کرد. وی می گوید در این سفر من بیش از هر چیز می خواهم نگرانی و یکدلی عمیق خود را به مردم بیگناهی که در این شرايط وحشتناک، هم در اسرايیل و هم در سرزمین های اشغالی گرفتار شده اند، نشان دهم.

در حمله های اسرايیل به نوار غزه، بیش از ۹۰۰ فلسطینی کشته و حدود چهار هزار نفر زخمی شده اند. دبیر کل سازمان ملل متحد می گوید آنان هیچ محلی برای مخفی شدن ندارند، هیچ محلی برای پناه بردن ندارند.

«بان کی مون» سفر خود را از قاهره شروع می کند و پس از آن به اردن، اسرايیل، سرزمین فلسطینی ها، ترکیه، لبنان و سوریه خواهد رفت. آخرین مرحله سفر دبیر کل سازمان ملل متحد، کشور کویت خواهد بود.

پس از شروع جنگ در نوار غزه، جامعه بین المللی و به ویژه شخص دبیر کل سازمان ملل متحد در تلاش فراوان برای اجرای آتش بس بوده اند. وی پیش از شروع سفر خود به خاورمیانه گفت ما قطعنامه شورای امنیت را در دست داریم که خواهان یک آتش بس فوری و پایدار است. با توجه به مسايل انسانی و قانون بین المللی، این قطعنامه باید مورد توجه قرار گیرد و هر دو طرف باید با موارد یک آتش بس فوری موافقت کنند.

این حداقل به آن معناست که پرتاب موشکهای حماس متوقف شده و نیروهای اسرايیل از نوار غزه خارج شوند.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد در یک کنفرانس مطبوعاتی روز دوشنبه در نیویورک گفت هدف وی این است که به تلاش های دیپلماتیک برای توقف حمله های زمینی و هوايی اسرايیل سرعت بخشد. این حمله ها از روز بیست و هفتم دسامبر – ماه گذشته میلادی – آغاز شده است.

دبیر کل سازمان ملل متحد روز سه شنبه آینده، کمی قبل از آن که باراک اوباما ريیس جمهوری منتخب آمریکا سوگند خود را برای احراز این سمت ادا کند، به نیویورک باز خواهد گشت.

XS
SM
MD
LG