لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۷

چهار ایرانی به توطئه چینی برای سرنگونی جمهوری اسلامی متهم شدند


قوه قضاییه ایران می گوید انتظار دارد به زودی درباره پرونده های چهار ایرانی که به درگیری در توطئه ای برای سرنگونی دولت اسلامی، با هزینه آمریکا متهم هستند، حکم صادر شود.

علی رضا جمشیدی سخنگوی قوه قضاییه امروز، سه شنبه، گفت ماموران امنیتی چهار نفر را در تهران دستگیر کردند. روشن نیست که محاکمه آنها چه زمانی آغاز شد، اما جمشیدی گفت مقامات انتطار دارند احکام مربوط ظرف چند روز صادر شود. او گفت دادستان ها مظنونین را متهم کردند که سعی داشتند دیگران را برای آموزش در خارج استخدام کنند، ولی توضیحی نداد.

ایران قبلا عواملی را که می گوید آمریکا از آنها حمایت می کند، به کوشش برای تضعیف دولت متهم کرده است.

خبر نزدیک بودن صدور حکم در پی گزارش نیویورک تایمز در روز یکشنبه منتشر می شود که در آن به نقل از مقامات ناشناس آمریکايی و خارجی گفته می شد پرزیدنت بوش اجازه داده بود عملیاتی پنهانی برای خرابکاری در برنامه تسلیحات اتمی مظنون ایران صورت گیرد. علامتی وجود ندارد که نشان دهد محاکمه جاری با گزارش نیویورک تایمز ارتباط دارد.

گزارش حاکی است آن کوشش ها در اوايل ۲۰۰۸ آغاز شد و شامل طرح هایی برای نفوذ در زنجیره منابع تامین تجهیرات اتمی ایران در خارج، و در همین حال تضعیف سیستم های الکتریکی و کامپیوتری کشور، همراه با شبکه های دیگری که تهران بر آنها متکی است، بود.

در گزاش همچنین گفته می شد پرزیدنت بوش تقسیم اطلاعات محرمانه با اسراییل را افزایش داد و پس از رد درخواست اسراییل برای بمباران مجتمع اصلی اتمی ایران، مقامات را از چگونگی کوشش های پنهانی آمریکا آگاه ساخت.

XS
SM
MD
LG