لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۱

هواپیماهای اسراییلی مناطق مرزی غزه با مصر را بمباران می کنند


سربازان اسراییل امروز، سه شنبه، در نبردهای سخت خیابانی با جنگجویان حماس درگیر شدند، در همین حال دبیر کل سازمان ملل متحد در کوشش برای برقراری آتش بس بین اسراییل و ستیزه گران فلسطینی به خاورمیانه می رود.

نیروهای زمینی اسراییل با پشتیبانی هلیکوپترهای توپدار به داخل محله پر جمعیت «تل الحوا» در شهر غزه پیش رفتند، اما هنوز نتوانسته اند به طرف مرکز بزرگترین شهر نوار غره حرکت کنند.

در جنوب غزه، یک مقام سازمان بین المللی «کاره» به تلویزیون الجزیره گفت هواپیماهای اسراییل به خانه ها در رفح، در ۱۰۰ متری مرز مصر حمله کرده اند. اسراییل گفته است تونل هایی را که ستیزه گران حماس و شهروندان غزه برای قاچاق تدارکات از مصر استفاده می کنند بمباران می کند.

او همچنین گفت خانه ها در نزدیکی مرز تخلیه شده اند، و بیش از ۳۰۰ نفر قادر نبوده اند در پناهگاه های سازمان ملل متحد جايی پیدا کنند. اسراییل در روزهای اخیر به ساکنان هشدار داد خانه هایشان را ترک کنند.

مسئولان پزشکی فلسطینی می گویند هواپیماهای اسراییل در شبهای دوشنبه و سه شنبه نزدیک به ۶۰ هدف را زیر آتش گرفتتد و حداقل ۱۲ تن کشته شدند. در نزدیک به سه هفته مناقشه، در مجموع بیش از ۹۰۰ فلسطینی و حد اقل ۱۱ اسراییلی کشته شده اند.

حماس به پرتاب راکت به سوی مناطق غیر نظامی در جنوب اسراییل ادامه می دهد، و دولت اسراییل می گوید شلیک راکت متوقف نشود، به هجوم خود پایان نخواهد داد.

در اين ميان اعلام شد بان کی – مون دبیر کل سازمان ملل متحد برای بحث درباره بحران با رهبران در اسراییل، کرانه غربی، اردن، ترکیه، سوریه، لبنان و کويت می رود. او گفت قصد دارد هر دو طرف را برای قبول قطعنامه ای که شورار امنیت هفته پیش تصویب کرد و می خواهد آتش بس بی درنگ برقرار شود زیر فشار بگذارد.

اهود اولمرت نخست وزیر اسراییل امروز گفت او به پرزیدنت بوش گفته است به قطعنامه رای ندهد. و رییس جمهوری آمريکا سپس به کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه گفت از رای دادن خودداری کند و به گفته اولمرت، رایس را که به تهیه و آماده ساختن قطعنامه کمک کرد، شرمنده ساخت.

مقامات وزارت امور خارجه، گفته اولمرت را رد می کنند.

اسراییل و حماس هر دو درخواست های پایان دادن به خشونت را نادیده گرفته اند.

قرار بود یک هیات حماس امروز بار دیگر درباره امکان توافق برقراری آتش بس به مقامات اطلاعاتی مصر به گفت و گو بنشیند. اسماعیل هنیه رهبر حماس می گوید بر اساس هر توافقی، تمام نیروهای اسراییلی غزه را ترک کنند و به محاصره منطقه پایان داده شود.

رییس ستاد ارتش اسراییل امروز به قانونگزاران گفت ارتش اسراییل ضربه ای سخت بر حماس و ساختارهای اصلی آن وارد آورد، اما یادآور شد که کار هنوز تمام نشده است.
XS
SM
MD
LG