لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۸

قطر خواهان تشکیل جلسه رهبران عرب شد 


قطر رهبران عرب را به تشکیل جلسه فوق العاده ای برای بررسی وضعیت غزه در روز جمعه فرا خوانده است، و پیدا شدن شکافی را در پاسخ اعراب به مناقشه فاش می کند.

عمر موسی دبیر کل اتحادیه عرب، پیشنهاد قطر را بی اهمیت دانست و گفت اتحادیه در جریان جلسه ای که قرار است روز دوشنبه بر پا شود درباره بحران بحث خواهد کرد .

سوریه، لبنان، و سودان، کشورهایی که بیشتر جانب حماس را می گیرند از پیشنهاد قطر پشتیبانی کرده اند. مصر، که اسراییل را به رسمیت می شناسد و تنها کشور عرب هم مرز با غزه است، با آن مخالف است و طرح خود را برای پایان مناقشه دنبال می کند.

حسنی مبارک رییس جمهوری مصر امروز، سه شنبه، به عربستان سعودی رفت تا کوشش هایی را که جریان دارد با ملک عبدالله هماهنگ کند.

مقامات حماس امروز در قاهره گفت و گو با میانجی های مصری را از سرگرفتند. آنها رهبران حماس مستقر در سوریه و در غزه را شامل می شوند. موسی ابو مرزوق، یک نماینده حماس در سوریه هشدار داد که گروه او هیچ پیشنهادی را که خواهان خروج کامل اسراییل از غزه و بازگشايی کامل گذرگاه های مرزی نباشد قبول نخواهد کرد.

مقامات اسراییل می گویند آموس گیلاد، مقام وزارت دفاع، روز پنحشنبه با میانجیگران در قاهره ملاقات خواهد کرد.

اعتراضات ضد اسراییلی در سراسر جهان اسلام نیز رهبران عرب را به دلیل خودداری از اقدامات بیشتر از سوی مردم غزه مقصر دانسته اند. مصر به ویژه به علت باز نکردن مرز خود که به مردم غزه اجازه دهد فرار کنند، هدف انتقاد قرار گرفته است.

XS
SM
MD
LG