لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۲

کریستیانو رونالدو مرد سال ۲۰۰۸ فوتبال جهان


فدراسیون بین المللی فوتبال، فیفا، دوشنبه شب، در سويیس در مراسمی كه در خانه اوپرای شهر زوریخ برگزار شد، كریستیانو رونالدوی ۲۳ ساله مهاجم پرتغالی تیم فوتبال منچستر یونایتد انگلیس را به دلیل نقش موثرش در موفیقتهای این تیم، به عنوان بهترین بازیكن سال ۲۰۰۸ جهان معرفی كرد.

کریستیانو رونالدو، برای تصاحب عنوان برترین فوتبالیست سال جهان، با رقیبانی چون لیونل مسی، کاکا، فرناندو تورس و ژاوی هرناندز روبرو بود. قهرمانی تیم منچستر یونایتد، در فصل گذشته لیگ برترانگلیس و همچنین قهرمانی این تیم در لیگ قهرمانان اروپا و جام باشگاه های جهان، عناوینی هستند که رونالدو نقش انکار ناپذیری در تصاحب آنها داشته است.

دراین مراسم، که درحضوراغلب بزرگان فوتبال جهان برگزار شد، پله ۶۸ ساله، اسطوره برزیلی فوتبال، با اهدا جایزه رونالدو، این افتخار را به وی تبریک گفت.

رونالدو با ۹۳۵ امتیاز، توسط مربیان و كاپیتان های تیمهای ملی فوتبال ۲۰۸ کشور جهان انتخاب شد.

در این رده بندی، لیونل مسی مهاجم آرژانتینی تیم بارسلونای اسپانیا، با ۶۷۸ و فرناندو تورس اسپانیایی بازیکن تیم لیورپول انگلیس با ۲۰۳، پس از رونالدو جای گرفتند و كاكای برزیلی با ۱۸۳ و ژاوی هرناندز با ۱۵۵ امتیاز، نفرات چهارم و پنجم شدند.

رونالدو كه فصل قبل ۴۳ گل برای تیم منچستر یونایتد به ثمررساند، چندی پیش نیز، عنوان برترین بازیكن سال فوتبال اروپا وعنوان بازیکن منتخب فوتبال حرفه ای جهان- fifapro- را نیز كسب كرده بود.

اما دراین مراسم برترین بازیکن زن فوتبال جهان، بهترین فوتبال توسعه یافته جهان و همچنین بازی شرافتمندانه واخلاقی سال نیزمعرفی شدند.

سب بلاتر، ريیس فدراسیون جهانی فوتبال- فیفا و میشل پلاتینی ريیس کنفدراسیون فوتبال اروپا- یوفا، دراهدای جایزه برترین کشورصاحب رشد و توسعه در فوتبال، جایزه بهترین کشور موفق را به فلسطین اهدا کردند.

فدراسیون فوتبال فلسطین به دلیل احداث و راه اندازی ورزشگاه الحسینی و برگزاری اولین بازی بین المللی در کرانه غربی، مورد ستایش این مقامات قرار گرفت.

ريیس فدراسیون فوتبال فلسطین، جبرئیل راجوب، از سوی فوتبال فلسطین این جایزه را دریافت کرد.

نایب ريیس فیفا، عیسی حیاتو، جایزه بهترین بازی شرافتمندانه در سال ۲۰۰۸ را به مسابقه دو تیم ترکیه و ارمنستان اهدا نمود. فیفا این جایزه را به دلیل از سرگیری دوباره روابط میان دو كشور، به فدراسیون های ارمنستان و تركیه اعطا كرد.

عبدالله گل، ريیس جمهوری تركیه، ششم سپتامبر گذشته به دعوت سرژ سركیسیان، ريیس جمهوری ارمنستان، سفری ۸ ساعته به آن كشورانجام داد، تا برای دیدن بازی مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی، میان تیمهای ملی فوتبال تركیه و ارمنستان شركت كند.

تیم ترکیه آن دیدار را ۲ بر صفر به سود خود خاتمه داد، اما این دعوت ارمنستان، موجی از ستایشها را درپی داشت.

در همان زمان ، نیكلاساركوزی، ريیس جمهوری فرانسه این دیدار را اقدامی تاریخی خواند. این درحالیست كه ريیس جمهوری تركیه نیزهمتای ارمنی خود را برای شركت در بازی برگشت این مسابقه كه در ۱۴ اكتبر سالجاری در ترکیه برگزار می شود دعوت كرده است . این برای نخستین بار در تاریخ است که یك بازی فوتبال به از سرگیری روابط میان دو كشوركه تمامی اقدام های دیپلماتیك درباره آن ناکام مانده بود، منجرمی شود.

در ادامه این مراسم، اهدا جایزه برترین فوتبالسیت زن سال در مرکز توجه حضار قرار داشت. مارتا، بازیکن ۲۲ ساله تیم ملی برزیل، برای سومین سال پیاپی به عنوان زن فوتبال سال جهان شناخته شد.

مارتا که روز گذشته و پیش از این مراسم اعلام نمود، قصد ترک تیم خود اومه آ ایکه سوئد و پیوستن به تیم لس آنجلس سول در لیگ آمریکا را دارد، با رکورد بریجیت پرینتز در کسب عنوان فوتبالیست زن جهان برابری کرد.

پرینتز مهاجم تیم ملی آلمان در سالهای ۲۰۰۳ - ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ سه بار به این عنوان رسیده بود.
رقیبان مارتا برای به دست آوردن جایزه سال ۲۰۰۸ نادینه آنگرر و کریستینا از برزیل و همچنین کلی اسمیت از انگلیس بودند.

XS
SM
MD
LG