لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۶

تیری سنگ از اهالی کامبوج کوشش میکند که بر جراحات کشورش مرهمی بگذارد


داستان زندگی تیری سنگ قصه ای از پیدا شدن روزنه ای از امید در عمق فلاکت است. او کودکی خود را در سالهای دشوار حکومت خمرهای سرخ در کامبوج گذراند، سپس به آمریکا فرار کرد و در آنجا به تحصیل پرداخت و موفق به دریافت درجه وکالت شد.

اواکنون به کامبوج بازگشته تا در گسترش و ترویج حقوق بشر فعالیت کند.

تیری سنگ که سرپرستی مرکز توسعه امور اجتماعی را برعهده دارد ، یکی از منتقدان جدی فساد، بد رفتاری وخشونت در سرا سر جهان است.

"روری بایرن" شرح حال زندگی تیری سنگ را برای سری گزارشهای "تلاشگران" صدای آمریکا تهیه کرده است.

تاریخ اسفناک کامبوج بر طرز فکر تیری سنگ، فعال حقوق بشر خیلی اثر گذاشته است.

در کودکی در میان گورهای قربانیان خمرهای سرخ ، تپاله های گاو را برای کود جمع آوری میکرد.
پدر و مادرش بدست گروه افراطی پیرو مائو که بین سالهای ۱۹۷۵ تا ۱۹۷۹ در کامبوج حکومت می کردند کشته شدند.

در مدت چهار سال رهبری کمونیست افراطی "پل پوت"، یک میلیون و پانصد هزار کامبوجی از گرسنگی و کار اجباری مردند و یا اعدام شدند.

اواخر ۱۹۷۸سال پس از تسخیر کامبوج توسط کشور همسایه و متحد سابق ویتنام، پل پات و خمر های سرخ به دهکده های اطراف کامبوج فرار کردند.

اشغال ده ساله ویتنام (۱۹۸۹- ۱۹۷۹)سبب جنگهای داخلی کامبوج شد که تقریبا ۱۳ سال ادامه داشت.

پس از سقوط خمر های سرخ تیری سنگ از طریق تایلند به آمریکا فرار کرد و توانست
تحصیلاتش را در رشته حقوق به پایان برساند.

حالا به کامبوج برگشته تا به کشورش کمک کند.
او توضیح میدهد: "برای من مهم است که با در نظر گرفتن گذشته وماجرای از دست دادن پدر و مادرم وخاطرات تلخ زمان خمرهای سرخ ، خودم را اصلاح کنم تا بتوانم بیشتر و بهتر به کامبوج کمک کنم."

تیری سنگ سرپرست مرکزتوسعه امور اجتماعی است که برای زدودن اثرات دوران سیاه خمر های سرخ فعالیت میکند. او در ادامه سخنانش می گوید: "در کامبوج زیبائیهای زیادی است ولی متاسفانه سالهای حکومت خمرهای سرخ، با بوجود آوردن یک جامعه وحشت زده و پر از مشکلات اجتماعی بر آن زیبائی ها سایه افکنده است."

تیری سنگ همچنین اعتراض خود را به متجاوزین حقوق دیگران در سراسر جهان ابراز میکند. در تظاهرات اخیر در "پنوم پن" مقامات دولتی به او اجازه ندادند برای یادبود قربانیان "دارفور" دسته گلی نثار کند.

تیری سنگ به محاکمات دادگاه بین المللی رهبران گروه های خمرهای سرخ بخاطر جنایاتی که کردند توجه خاصی دارد. او نماینده رسمی قربانیان در دادگاه است.


تیری سنگ در این باره میگوید: "من این را فرصتی می بینم که دیگران به من بپیوندند تا صدای بیشتر و بلندتری شنیده شود."

سفیر امریکا در کامبوج "جوزف موسومل" در باره تیری سنگ می گوید: " او بین کامبوجی ها امتیاز ویژه ای دارد چون میتواند بین دیدگاه آمریکا و درک کامبوجی ها از جهان پلی بزند ، چه در مورد روند دادگاه محاکمات خمرهای سرخ باشد یا عدالت بطور کلی یا موارد مختلف حقوق بشر."

این وکیل، نویسنده و فعال حقوق بشر از هر فرصتی برای ترویج حقوق بشر در کامبوج استفاده میکند ،از جمله او گرداننده یک برنامه تلویزیونی است که در پی پیدا کردن رهبران جوان نسل آینده است.

تیری سنگ میگوید: " من واقعا کار بزرگی نمی کنم . یک شهروند معمولی هستم که به میهنم باز گشته ام. در اینجا زیاد رنج کشیدم و حالا سعی میکنم دردها را به امید تبدیل کنم. و با کسانی کار کنم که زمان و امکاناتی را که من برای مرهم بخشیدن بر جراحاتم داشتم، در اختیار نداشتند.

از بردگی در کودکی در زمان حکومت خمرهای سرخ تا همیاری با هموطنانش برای نجات کشورش از گذشته فجیع، "تیری سنگ" راه درازی را پیموده است.

XS
SM
MD
LG