لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۷

جریان گاز طبیعی روسیه به اوکراین از سر گرفته شد


روسیه ارسال گاز طبیعی به اروپای غربی از طریق اوکراین را از سر گرفته است، اما ناظران اتحادیه اروپا می گویند گازی که به کشورهای اروپایی که با کمبود انرژی روبرو هستند می رسد کم یا هیچ است.

در حالی که جنگ لفظی بین مسکو و کی اف تا امروز، سه شنبه، ادامه یافت، ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه گفت خط لوله اوکراین ممکن است دیگر برای تامین نیازهای اروپا کافی نباشد. پیشتر، شرکت دولتی گازپروم روسیه، اوکراین را به منحرف کردن گاز برای استفاده داخلی متهم کرد.

روسیه روز اول ژانویه بر سر اختلاف قيمت حمل گاز به اوکراین را قطع کرد.

پبشتر در روز سه شنبه، یک مشاور ارشد انرژی در اوکراین به صدای آمریکا گفت گاز روسیه به اوکراین جریان دارد، اما اظهار داشت تا فشار در خط لوله به سطح کافی نرسد، نمی تواند به نقاط دیگر برسد.

دو کشور ديروز قراردادی برای آغاز دوباره جریان گاز از روسیه امضا کردند. قرارداد همچنین از دو طرف می خواهد به ناظران اروپایی اجازه دهند به اتاق های کنترل خط لوله کاملا دسترسی داشته باشند.

با این حال، رییس کمیسیون اتحادیه اروپا امروز گفت هیچکدام از کشورها هنوز چنین مجوزی صادر نکرده اند.

اروپا حدود یک چهارم گاز طبيعی خود را از روسیه دریافت می کند. اکثر آن از طریق خطوط لوله ای که از اوکراین می گذرند حمل می شود.

در رویدادی دیگر، ویکتور یانوکوویچ، رهبر اوپوزیسیون، امروز در اوکراین خواهان استیضاح ویکتور یوشچنکو رییس جمهوری شد. یانوکویچ که خواستار مناسبات نزدیکتری با روسیه است، رییس جمهوری را به برخورد نادرست با بحران انرژی متهم کرد.

XS
SM
MD
LG