لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۷

افزایش ١٦٨ درصدی برخی اقلام خوراكی در تهران طی یك سال گذشته


روزنامه سرمایه به بررسی گزارش های رسمی بانک مرکزی در خصوص میزان رشد قیمت چند قلم ماده خوراكی در تهران پرداخته است. به نوشته این روزنامه متوسط نرخ خرده فروشی برخی مواد خوراکی در تهران نشان دهنده «رشد تا ١٦٨ درصدی قیمت ها» در بازار ٣٨ قلم ماده خوراکی «طی یک سال گذشته» است.

سرمایه می نویسد، ابتدای زمستان امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل بیشترین رشد قیمت در بازار برنج رخ داده است و برای مثال قیمت هر کیلو برنج وارداتی تایلندی ١٦٧ و ٦٩ صدم درصد رشد داشته است كه رتبه اول افزایش قیمت ها را از آن خود کرده است. همچنین در یك سال گذشته قیمت برنج وارداتی غیرتایلندی ١٤٢ درصد رشد را تجربه كرده است.

در گزارش سرمایه آمده است در گروه سبزی های تازه «گوجه فرنگی» با ١٢٧ و نيم درصد بیشترین افزایش قیمت را طی یک سال گذشته داشته و لوبیا سبز با ١٢٠ و ٨ دهم درصد رشد قیمت رتبه بعدی گران ترین ها را در این گروه از مواد خوراکی داشته است.

همچنین در گروه میوه های تازه بیشترین رشد قیمت طی یک سال گذشته با ١١٩ و نه دهم درصد به بازار «انگور» اختصاص یافته است و انار با ٧١ و نه دهم درصد و هندوانه با ٣٤ و ٧ دهم درصد رشد قیمت در جایگاه های بعدی قرار گرفته اند.

سرمایه با بررسی بازار مواد پروتئینی می نویسد «ابتدای دی ماه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل بیشترین رشد قیمت در بازار گوشت گوسفند با استخوان رخ داده به گونه ای که قیمت هر کیلو از این ماده پروتئینی ٢١٦٦ تومان و معادل ٢٩ و ٦ دهم درصد رشد یافته است. همچنین قیمت هر کیلو گوشت گاو و گوساله بی استخوان ١٦٣٢ تومان (معادل ٢٣ و ٣ دهم درصد) افزایش داشته است.» همچنین گوشت مرغ طی یک سال گذشته ٢٩ و ٣ دهم درصد رشد داشته به گونه ای که قیمت هر کیلو مرغ از ١٨٨٧ تومان با ٥٥٣ تومان افزایش به ٢٤٤٠ تومان رسیده است

XS
SM
MD
LG