لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۶

گزارش: جورج بوش از عملکرد خود در کاخ سفید دفاع کرد


پرزیدنت بوش هشت روز دیگر در حالی کاخ ریاست جمهوری آمریکا را به جانشین خود باراک اوباما واگذار می کند که بنا به آخرین آمار موسسات نظر سنجی آمریکا، میزان محبوبیت وی در میان مردم آمریکا به پایین ترین حد در هشت سال دوره تصدی اش رسیده، و از تمامی روسای جمهوری آمریکا کمتر است.

درگیری آمریکا در جنگ با تروریسم در عراق و افغانستان، و به بار آمدن کسری بودجه بی سابقه در تاریخ آمریکا، رکود اقتصادی، بحران مالی، بالا رفتن میزان بیکاری و برخی از تصمیات پرزیدنت بوش – که تحت عنوان سو استفاده از اختیارات ریاست جمهوری مورد انتقاد محافل حامی حقوق بشر قرار گرفت - در پایین آمدن محبوبیت ريیس جمهوری کنونی آمریکا نقش داشته اند.

با این حال، بعضی از تحلیلگران سیاسی اعتقاد دارند درک موقعیت و شرایط دوران ریاست پرزیدنت بوش، و ارزش واقعی خدمات وی نیاز به زمان دارد.

پرزیدنت بوش یکشنبه شب در مصاحبه با شبکه تلویزیونی فاکس نیوز، در دفاع از دیدگاهها و مواضع خود در دوران تصدی اش گفت: «من در اختیارات ريیس جمهوری دست نبرده ام، اما گاهی از آنها به نحوی استفاده کرده ام که مردم انتظار آن را نداشتند».

پرزیدنت بوش برای نمونه به استفاده از اختیارات مقام ریاست جمهوری در دادن دستور بازجویی از تروریست ها در مورد هدفهایشان اشاره کرد، و افزود من تصمیمات دیوان عالی را رعایت کردم و روسای جمهوری آینده نیز چنین خواهند کرد. من ريیس جمهوری زمان جنگ بودم؛ ولی هرگز قانون اساسی را زیر پا نگذاشتم.

در مورد نحوه اقرار گرفتن از متهمان به فعالیت های تروریستی، آقای بوش گفت در موارد نادری از جمله در مورد خالد شیخ محمد – طراح حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر، که سه هزار نفر را به کام مرگ فرستاد – برای حفظ امنیت مردم آمریکا، استفاده از تکنیک های خاصی لازم بوده است. مجسم کنید: در دفتر کارم بودم که به من خبر دادند خالد شیخ محمد دستگیر شده و به عقیده کارشناسان، او اطلاعاتی دارد که برای امنیت کشور حیاتی است. من پرسیدم که برای گرفتن اطلاعات از این فرد چه روش هایی در دست است؟ فهرستی از تکنیک ها و ابزارها در اختیار من قرار داده شد و من تنها پس از آن که از قانونی بودن استفاده از آن شیوه ها اطمینان یافتم، در مورد به کار گرفتنشان تصمیم گرفتم.

آقای بوش افزود فکر می کنم هنگامی که آیندگان تاریخ را بخوانند، در خواهند یافت که اطلاعات دریافتی از خالد شیخ محمد به حفظ امنیت کشورمان کمک کرده است.

سازمان های مدافع حقوق بشر و باراک اوباما ريیس جمهوری برگزیده آمریکا، برخی از شیوه های اقرارگیری از متهمان – از جمله «القای حس غرق شدن» – را در حد شکنجه خوانده و از آن انتقاد کرده اند. آقای اوباما تعهد کرده است که ضمن حفظ امنیت شهروندان آمریکا، ارزش های ملی را نیز پاس دارد.

پرزیدنت بوش در مورد آینده حزب جمهوری خواه گفت حزب ما نباید تمرکز خود را معطوف به مسايل درون حزبی کند و نسبت به مسايل مورد نظر مردم همچون اصلاح قوانین مهاجرت، باید با سعه صدر برخورد کند.

XS
SM
MD
LG