لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۱

گزارش: احتمال حضور قوای ناظر اروپائی در غزه


روز گذشته وزیر دفاع فرانسه ، هروه مورن، اعلام کرد احتمال حضور نیروی ناظر اروپائی را در غزه گامی مثبت میداند اما اضافه کرد تصمیم نهائی با رئیس جمهور آقای نیکلا سارکوزی است . وزیر دفاع میگوید به باور من هرگاه شرائط کار فراهم شود این کار غیر عاقلانه نخواهد بود، به شرط آنکه هر دو طرف درگیر با این امرمخالفت نورزند . مورن میگوید شرائط هنوز مطلوب نیست.

در فرانسه دیدگاه های مختلف مانع از آن نشده که خشونت های اخیرمورد انتقاد قرار بگیرد. فیگارو نوشته اسرائیل اگر جنگ را نبرده باشد ، باخته است اما اگرحماس ببازد، باز هم برنده خواهد بود .

دانیل شیک سفیراسرائیل در فرانسه میگوید باید پرتاب راکت به سمت اسرائیل متوقف شود و در برابر این نظر که افکار عمومی با رفتار نظامی اسرائیل مخالف است میگوید خود مردم اسرائیل هم مخالف این عملیات هستند و همه میخواهند در صلح زندگی کنند اما متاسفانه شصت سال است که اسرائیل ازحق وجودی اش دفاع میکند . هشت سال است مردم جنوب اسرائیل امنیت لازم را ندارند .

در مورد گفتگو با حماس سفیر اسرائیل در فرانسه میگوید حماس باید خشونت را کنار بگذارد ، اسرائیل را به رسمیت بشناسد و تفاهم اسرائیل و فلسطین را بپذیرد . او درباره فرانسه و کمک هایش عقیده دارد همانگونه که در سفر آقای سرکوزی به منطقه شاهد بودیم راه گفتگو باید هموار شود .آقای برنارد کوشنر وزیر خارجه هم میگوید اروپا تلاش خود را در این راه ادامه میدهد .

خانم هند خووری نماینده دولت فلسطین در فرانسه میگوید آنچه می بینیم جنگ اسرائیل با حماس نیست ، رویاروئی ارتش با مردمی است که از چهل سال پیش خاکشان را اشغال کرده است . اسرائیل آتش بس را، از جمله در بمباران سوم نوامبر در تونل های مرزی با مصر رعایت نکرده است. خانم هند خووری معتقد است تا آغاز ریاست جمهوری آقای اوباماهمین وضع ادامه خواهد داشت .

خبرنگار فیگارو از اورشلیم مینویسد که حماس با ادامه پرتاب راکت، و اسرائیل با ادامه بمباران ، سومین هفته جنگ را پیش گرفته اند. او مینویسد ژنرال های اسرائیلی دولت را زیر فشار گذاشته اند تا مرحله بعدی را که فرصت مطلوب نامیده اند انجام دهند .

رورنامه لوموند امشب نوشته که خانم لوینی و آقای اهود باراک ، هردو موافق یک آتش بس موقت هستند در حالیکه باقی هیئت دولت با این امر موافق نیستند . روز یکشنبه نخست وزیر اسرائیل آقای المرت گفته که اسرائیل به اهداف و خواسته هایش نزدیک شده است تا انجا که برخی از تحلیلگران میگویند پایان هفته ، همزمان با پذیرش آغاز آتش بس خواهد بود . خبرنگار رادیوی خبری فرانسه میکوید امروز اسرائیل با سیاستمداران و دولتمردان همفکر اداره نمیشود و سلیقه ها و خواسته ها یکسو نیست .

در فرانسه واروپا در چهل وهشت ساعت گذشته تظاهرات گوناگون نشان میدهد افکار عمومی با وضعیت موجود موافق نیست و روزنامه پاریزین گفته خالد مشعل را که در تلویزیون سوریه اظهار داشته دشمن به اهداف نظاهی خود نرسیده ، بخشی ازشعارهائی میداند که میتوان در این ایام شنید ولی تاکید میکند که از تعداد شلیک راکت ها به سمت اسرائیل کاسته شده است وهمین روزنامه اضافه میکند در پی نظر خواهی ها چهره اسرائیل در افکار عمومی تغییر کرده است .

در روز گذشته در استان آلزاس در شرق فرانسه و در شهرک سن دنی در شمال پاریس به دو محل عبادتگاه یهودیان کوکتل مولوتف پرتاب شده است. ساعتی پیش به نقل از آقای تونی بلر گفته شد که جزئیات طرح یک آتش بس فوری آماده است و این در حالی که وی عازم مصر ودیدار با آقای مبارک بود، یک مقام ارتش اسرائیلی سفرش را به مصر برای دست کم بیست و چهار ساعت به تاخیر انداخته است.XS
SM
MD
LG