لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۶

گزیده روزنامه های يکشنبه ٢٢ دی در ايران


رد پاى تشكل افراطى دانشجویى در یك لوح فشرده

روزنامه دولتی ایران از بازداشت افرادی خبر می دهد كه در یك استوديو مشغول ضبط و صدا گذاری بر یك ترانه بودند كه به گفته این روزنامه، حاوی شعار «ضد انقلابی» بوده است.

به نوشته این روزنامه این افراد به سركردگى یك فرد «سابقه دار» در یكى از «استودیوهاى غیرمجاز تهران» دستگیر شدند.

روزنامه ایران بدون اشاره به تعداد بازداشت شدگان و تاریخ بازداشت آنان، می نویسد «این افراد كه از اعضاى افراطى یك تشكل دانشجویى بودند، قصد داشتند با تهیه یك لوح فشرده حاوى ترانه هاى ضد انقلابى، آن را به طور گسترده در سطح دانشگاه هاى كشور توزیع كنند.»

ایران می نویسد «چندى قبل نیز یك استودیو كه اقدام به تولید و پخش كلیپ هاى مبتذل و ضد نظام مى كرد شناسایى و بسته شد.»

روزنامه ایران در پایان خبر خود نتیجه گیری می كند كه «به نظر مى رسد تهیه و تولید ترانه ها و كلیپ هاى غیراخلاقى و سیاسى با رویكرد ضدیت با نظام توسط جریانى در داخل پیگیرى مى شود كه این مسئله هوشیارى و برخورد توأم با دقت مسئولان را مى طلبد.»

افزایش ١٦٨ درصدی برخی اقلام خوراكی در تهران طی یك سال گذشته

روزنامه سرمایه به بررسی گزارش های رسمی بانک مرکزی در خصوص میزان رشد قیمت چند قلم ماده خوراكی در تهران پرداخته است. به نوشته این روزنامه متوسط نرخ خرده فروشی برخی مواد خوراکی در تهران نشان دهنده «رشد تا ١٦٨ درصدی قیمت ها» در بازار ٣٨ قلم ماده خوراکی «طی یک سال گذشته» است.

سرمایه می نویسد، ابتدای زمستان امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل بیشترین رشد قیمت در بازار برنج رخ داده است و برای مثال قیمت هر کیلو برنج وارداتی تایلندی ١٦٧ و ٦٩ صدم درصد رشد داشته است كه رتبه اول افزایش قیمت ها را از آن خود کرده است. همچنین در یك سال گذشته قیمت برنج وارداتی غیرتایلندی ١٤٢ درصد رشد را تجربه كرده است.

در گزارش سرمایه آمده است در گروه سبزی های تازه «گوجه فرنگی» با ١٢٧ و نيم درصد بیشترین افزایش قیمت را طی یک سال گذشته داشته و لوبیا سبز با ١٢٠ و ٨ دهم درصد رشد قیمت رتبه بعدی گران ترین ها را در این گروه از مواد خوراکی داشته است.

همچنین در گروه میوه های تازه بیشترین رشد قیمت طی یک سال گذشته با ١١٩ و نه دهم درصد به بازار «انگور» اختصاص یافته است و انار با ٧١ و نه دهم درصد و هندوانه با ٣٤ و ٧ دهم درصد رشد قیمت در جایگاه های بعدی قرار گرفته اند.

سرمایه با بررسی بازار مواد پروتئینی می نویسد «ابتدای دی ماه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل بیشترین رشد قیمت در بازار گوشت گوسفند با استخوان رخ داده به گونه ای که قیمت هر کیلو از این ماده پروتئینی ٢١٦٦ تومان و معادل ٢٩ و ٦ دهم درصد رشد یافته است. همچنین قیمت هر کیلو گوشت گاو و گوساله بی استخوان ١٦٣٢ تومان (معادل ٢٣ و ٣ دهم درصد) افزایش داشته است.» همچنین گوشت مرغ طی یک سال گذشته ٢٩ و ٣ دهم درصد رشد داشته به گونه ای که قیمت هر کیلو مرغ از ١٨٨٧ تومان با ٥٥٣ تومان افزایش به ٢٤٤٠ تومان رسیده است.


ربایش دو کودک به فاصله دو روز از حرم امام رضا در مشهد

روزنامه اعتماد در اخبار حوادث خود به انتشار خبر دو مورد كودك ربایی در «حرم امام رضا،» در مشهد پرداخته و می نویسد «دو کودک به فاصله دو روز از حرم مطهر امام رضا(ع) ربوده شدند و جسدشان در منطقه طرقبه کشف شد.»

اعتماد با انتشار تصاویر این دو كودك می نویسد یكی از قربانیان، به نام «محمد امین» سه سال داشته است كه در حین بازی در حرم و از كنار مادر خود ربوده شد و ماموران صحن نیز قادر به پیدا كردن وی نبودند. به نوشته اعتماد، جسد این كودك در همان روز در «طرقبه» پیدا شد. به نوشته اعتماد « کارآگاهان پی بردند کودک ساعاتی بعد از ربوده شدن به قتل رسیده است و عامل یا عاملان این جنایت پس از کشتن پسربچه جسد او را داخل یک کیسه پلاستیکی گذاشته و به مکانی خلوت در طرقبه انتقال داده اند.»

اعتماد در ادامه می نویسد «در حالی که تحقیقات در این زمینه ادامه داشت، قتل دومین کودک به پلیس گزارش شد، اما این بار قربانی جنایت یک دختربچه چهار ساله بود.» این كودك كه «آرزو» نام داشت، همچون قربانی اول در حرم مشغول بازی بوده و خواهرش آخرین فردی بوده كه وی را دیده است. پدر و مادر این دختر نیز ساعاتی قبل از پیدا شدن جسد فرزندشان مفقود شدن او را گزارش داده بودند.

به گزارش اعتماد، «خواهر آرزو که آخرین فرد همراه وی بود، گفت؛ در آن شلوغی زنی به من نزدیک شد و با لحنی مهربان با من صحبت کرد و گفت؛ چقدر خوب با خواهرت بازی می کنی. بعد از من اجازه خواست او را هم در بازی خودمان شریک کنم. من هم قبول کردم چند قدم جلوتر از آنها روی پله ایستادم و قرار شد آنها پشت سرم بیایند، اما همین که سوار پله شدم دیدم از خواهرم و زنی که همراه او بود، هیچ خبری نیست.»

این روزنامه می نویسد با توجه به اینکه جواهراتی همراه این كودك بوده، عامل یا عاملان قتل ابتدا طلاها را به سرقت برده و سپس او را به قتل رسانده اند. بر پایه این گزارش «عاملان جنایت قبل از قتل هر دو کودک را به شدت کتک زده اند و آثار کبودی و جراحت روی بدن شان این مساله را تایید می کند.»

اعتماد می نوسد «با توجه به اینکه ردپای یک زن در این قتل ها کشف شده پلیس در حال بررسی این فرضیه است که انگیزه یی فراتر از سرقت در این قتل ها وجود دارد و جانی یا جانیان درگیر یک قتل اتفاقی نشده اند، چرا که قربانیان هر دو کودک بودند و نمی توانستند ربایندگان خود را در صورت رهایی شناسایی کنند بنابر این گزارش هم اکنون تحقیقات در خصوص این جنایت ها ادامه دارد.»

ایران به واردكننده اول گندم جهان تبدیل خواهد شد

روزنامه اعتماد ملی با چاپ گزارشی به بازگشت احتمالی ایران به صدر وارد كنندگان گندم در جهان خبر می دهد و می نویسد « اگر امسال شش میلیون تن گندم به ارزش دو میلیارد و ٤٦٠ میلیون دلا‌ر به كشور وارد شود دوباره ایران به لیست بزرگ‌ترین وارد كنندگان گندم می‌‌پیوندد.»

به نوشته اعتماد ملی، «با توجه به قیمت ٤١٠ دلا‌ری هر تن گندم‌‌ خارجی، امسال برای واردات شش میلیون تن گندم دو میلیارد و ٤٦٠ میلیون دلا‌ر ارز از كشور خارج می‌‌شود.»

در این گزارش علت عدم خودكفایی در تولید این كالا این گونه شرح داده شده است که « بسیاری این تغییر رویه از خودكفایی تا واردكننده شدن را ناشی از سوءمدیریت مسوولا‌ن وزارت جهاد كشاورزی اعلا‌م می‌كنند و شاید همین سوءمدیریت كه منجر به واردات محصولا‌ت مختلف كشاورزی شده است باعث شد نمایندگان مجلس طرح استیضاحی را در مجلس مطرح كنند كه با وجود نگرانی‌های موجود در بخش كشاورزی راه به جایی نبرد.»

تبدیل شدن ایران به بزرگترین وارد كننده گندم در جهان در حالی رخ می دهد كه به نوشته اعتماد ملی «محمدرضا اسكندری» وزیر فعلی كشاورزی، در اول شهریورماه سال ٨٤ در رأس برنامه‌‌های خود برای وزارت كشاورزی اعلا‌م كرد که «در طول چهار سال آینده در زمینه تولید محصولا‌ت كشاورزی به ویژه خودكفایی در محصولا‌ت اساسی به سطح اهدافی به مراتب فراتر از ارقام مندرج در برنامه چهارم توسعه می‌‌توان دست یافت.»

XS
SM
MD
LG