لینکهای قابل دسترسی

جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۰

صلیب سرخ جهانی از اسراییل به دلیل تاخیر در رسیدن کمک به مجروحان انتقاد کرد


در حالی که جامعه بین المللی اسراییل را به دلیل تاخیر در رسیدن ماموران نجات و کمک های درمانی به ساکنان نوار غزه مورد سرزنش قرار داده است گروهی از پزشکان بدون توجه به بحران نوارغزه برای کمک به مجروحان وارد آن منطقه شدند. در همین حال بامداد امروز، یکشنبه، اسراییل گذرگاه های مرزی در کرانه باختری رود اردن را دوباره گشود.

غرش بمباران های هوایی و شلیک تانک ها ۱۱ پزشک را از ورود به جنوب نوار غزه و کمک به مجروحان فلسطینی باز نداشت. این پزشکان که نه نفر از آنان مصری، یک نفر مراکشی و یک نفر یمنی است با تخصص های مختلف در بیمارستان کوچکی به نام یوسف نجار در رفح ديروز به معالجه مجروحان و بیماران پرداختند. یکی از این پزشکان گفت ما اولین گروه پزشکی هستیم که به رفح و به این بیمارستان کوچک که گنجایش ۴۰ بیمار را دارد آمده ایم.

این پزشکان در شرایطی به نوار غزه پا گذاشتند که در طول حمله اسراییل تاکنون ۲۱ درمانگر فلسطینی کشته و ۳۰ نفر دیگر از آنان مجروح شده اند و ۱۱ آمبولانس در طول حملات مورد اصابت گلوله قرار گرفت.

صلیب سرخ جهانی از اسراییل به دلیل تاخیر در رسیدن کمک به مجروحان انتقاد کرد. ماموران آمبولانس در نوار غزه نیز شکایت می کنند که گاه سربازان اسراییلی به آنان شلیک می کنند. اسراییل می گوید اجازه حرکت به آمبولانس ها را می دهد و ارتش به کسانی که یونیفورم کمک های درمانی را پوشیده اند تیراندازی نمی کند. به گفته صلیب سرخ اکنون ماموران آن سازمان، قبل از کمک رسانی به مجروحان، فعالیت خود را با ارتش اسراییل هماهنگ می کنند.

در همین حال زندگی ساکنان نوار غزه که در مدرسه های تحت کنترل سازمان ملل و در نواحی به ظاهر امن مسکن گزیده اند سراسر دلهره است.

انتصار السلطان یکی از کسانی است که با خانواده خود از رفح در جنوب نوار غزه گریخت و به یکی از مدارس سازمان ملل در جبالیه در شمال نوار غزه پناه آورد. ولی ورود آنان هم زمان با حمله هفته گذشته یک تانک اسراییلی در حوالی آن مدرسه بود.
انتصار می گوید : خانه های ما تماما نابود شد. در ناحیه سلاطین حتی یک خانه باقی نمانده است. ما همگی فرار کردیم. اگر یک دقیقه دیگر مانده بودیم کشته می شدیم. به ما گفتند اینجا امن است و لی به محض رسیدن به این مدرسه گلوله توپ یک تانک پسرم را کشت.

صد ها فلسطینی در این ساختمان زندگی می کنند و اسراییل حمله به آن را برای پاسخ گویی به شلیک خمپاره از داخل ساختمان مدرسه توجیح می کند.

گر چه خانواده داغدیده انتصار دگرباره تغییر مکان دادند و در یک مدرسه سازمان ملل در شهر غزه مسکن گزیدند ولی او هنوز هراس و واهمه را تجربه می کند.

انتصار می گوید: ۵۴ نفر مرد و زن در این آپارتمان با یکدیگر زندگی می کنند. ولی ما هنوز در هراسیم و از صدای بمباران می لرزیم. هر کجا کودکان من می روند من آن ها را دنبال می کنم زیرا می ترسم که حمله هوایی دیگری روی دهد.

حمله اسراییل به نوار غزه موجب خشم فلسطینیان ساکن کرانه باختری رود اردن و تنش در آن منطقه شد. با بالا گرفتن تنش ها در روز جمعه اسراییل گذرگاه های مرزی با کرانه باختری رود اردن را مسدود کرد ولی صبح امروز این گذرگاه ها دوباره باز و عبور ومرور از سر گرفته شد.

XS
SM
MD
LG