لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۱

گزارش اقتصادی: کاهش نرخ بهره در بريتانيا و کره جنوبی


کند شدن آهنگ رشد اقتصادی جهان در کنار ادامه بحران مالی فعلی موجبات اتخاذ سیاست های احتیاطی از طرف بانک های مرکزی را در ۴ گوشه جهان برای مقابله با کساد اقتصادی و آشفتگی مالی فراهم آورده است. در سال گذشته میلادی به کرات شاهد کاهش نرخ بهره از طرف بانک های مرکزی در کشورهای مختلف بوده ایم. در ادامه همین سیاست های بانکی، گزارش ها از کاهش مجدد نرخ بهره در بریتانیا و کره جنوبی در چند روز اخیر حکایت دارد.

بانک انگلستان (Bank of England) در روز پنج شنبه نرخ بهره را به پایین ترین حد از قرن هفدهم میلادی کاهش داد. اين بانک نرخ بهره کليدی را از ۲ درصد به ۱ و نیم درصد رساند. يک تحلیل گر مالی کاهش نرخ بهره در بریتانیا را چنین بیان می کند: تصور می کنم با کاهش مجدد نرخ بهره در بریتانیا نه تنها نرخ بهره به کمترین حد خود در بیش سیصد سال اخیر رسیده است بلکه پاسخ به انتظار بازار مالی بریتانیا نیز بود و از این رو اقدامی غیر منتظره نبود. نرخ بهره در بریتانیا به ۱ و نیم درصد کاهش یافت. تاثیر این مساله بر اقتصاد بریتانیا با نگاهی امیدوارانه این خواهد بود که کاهش نرخ بهره عامل محرکی برای برون رفت از کسادی اقتصادی شود، هر چند بحران اقتصادی موجود تا مدتی ادامه خواهد داشت. البته این که نرخ بهره فعلی تا چه اندازه قادر به نجات مصرف کنندگان و یا بازار مسکن بریتانیا باشد جای سئوال دارد.

بریتانیا در رکود اقتصادی به سر می برد. پوند پول ملی آن کشور در ماه های اخیر تا پانزده درصد از ارزش خود را در برابر بعضی از ارزهای اصلی از دست داده است. کاهش نرخ بهره در بریتانیا در زمانی اتفاق می افتد که رکود اقتصادی بريتانيا عمیق تر می شود. نرخ رشد بی کاری رو به افزایش است و بازار مسکن بریتانیا با افت قیمت مواجه است. هم چنین نرخ فروش در آن کشور رو به کاهش است.

مقامات مالی کره جنوبی نیز برای پنجمین بار در ۳ ماه اخیر در روز جمعه نرخ بهره را در آن کشور کاهش دادند.

ريیس بانک مرکزی کره جنوبی: بانک کره تصمیم گرفت نرخ بهره متعارف را نیم درصد پایین آورد و از ۳ درصد به ۲ و نیم درصد کاهش دهد.

سئول نرخ رشد اقتصادی کره جنوبی را در سال جاری میلادی تقرییا ۳ درصد اعلام کرده بود، هر چند لی میونگ باک ريیس جمهوری کره جنوبی این مساله را زیر سئوال برد و اعلام کرد احتمال آن وجود دارد که دولت نتواند به هدف اصلی خود در زمینه نرخ رشد اقتصادی برسد.

آگاهان اقتصادی بر این باورند که سیاست های مالی سئول در کاهش نرخ بهره در چند ماه آینده نیز ادامه یابد و نرخ بهره را در کره جنوبی به ۱ و نیم درصد کاهش دهد. ریشه این تصمیم در ادامه رکود اقتصاد جهانی است.

XS
SM
MD
LG