لینکهای قابل دسترسی

شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۸

روسیه خواهان نظارت بر حمل گاز به اروپا است


ولادیمیر پوتین نخست وزیر روسیه می گوید امیدوار است بزودی توافقی بدست آید که اجازه دهد ارسال گاز به اروپا، که به دلیل اختلاف با اوکراین متوقف شده، از سر گرفته شود.

در حالی که میلیون ها اروپایی با سردترین زمستان روبرو شده اند، روسیه و اوکراین روز جمعه نتوانستند درباره چگونگی نظارت بر گاز روسیه که از اوکراین می گذرد به توافق برسند.

پوتین امروز، شنبه، به نخست وزیر جمهوری چک، که کشور او ریاست ادواری اتحادیه اروپا را بر عهده دارد، گفت چنین توافقی برای از سر گرفته شدن ارسال گاز اساسی است.

روسیه و اوکراین یکدیگر را مسئول بن بست جاری می دانند و هرکدام می گویند آماده هستند گامی به جلو بردارند.

گاز پروم، شرکت انرژی دولتی روسیه، قول داده است پس از امضای توافق تحویل گاز به اروپا را از سر بگیرد. نخست وزیر اوکراین می گوید کشور او توافقنامه را زمانی که مقررات نظارت مشخص شود، امضا خواهد کرد.

رهبران اوکراین اتهام روسیه را که اوکراین گاز روسیه را « سرقت» می کند، به شدت رد کرده اند و می گویند اوکراین در حال حاضر گاز اروپا را از محل موجودی خود تامین می کند.

ناظران اتحادیه اروپا روز جمعه وارد کی اف شدند. اما دیمیتری مدودیف رییس جمهوری روسیه می گوید تا مسکو و کی اف پروتکل چگونگی نظارت را امضا نکنند، آنها نمی توانند وارد عمل شوند.

مقامات اتحادیه اروپا هشدار داده اند که حتی پس از آغاز تحویل دوباره گاز از روسیه، دست کم سه روز طول خواهد کشید تا گاز به تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا برسد.

روسیه یک چهارم تمام گاز مصرفی این کشورها را تامین می کند.

XS
SM
MD
LG