لینکهای قابل دسترسی

یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۳

نبرد اسراییل و حماس وارد سومین هفته شد


سربازان اسراییلی و ستیزه گران حماس وارد سومین هفته نبرد در نوار غزه شده اند، در همین حال در مصر کوشش های دیپلماتیک برای پایان دادن به خشونت ادامه دارد.
محمود عباس رییس تشکیلات خود گردان فلسطینی روز جمعه در قاهره درباره پیشنهاد آتش بس مصر با حسنی مبارک رییس جمهوری آن کشور گفت و گو کرد. او در یک کنفرانس دو طرف مناقشه را به قبول پیشنهاد فراخواند و آنرا « تنها مکانیسمی» که می تواند به خونریزی پایان دهد نامید.
اسراییل و حماس هردو قطعنامه شورای امنیت را برای برقراری فوری آتش بس رد کرده اند. اما حماس هیاتی را برای بحث درباره پیشنهاد مصر به قاهره فرستاده است. مقامات اسراییلی اوایل هفته پیش به قاهره رفتند.
در نوار غزه، ارتش اسراییل به بیش از ۴۰ حمله هوایی شبانه دست زد و دست کم ۱۵ ستیزه گر حماس را کشت. ارتش گفت سربازان همچنین با ستیزه گران فلسطینی در زمین به تبادل آتش پرداختند. مسئولان پزشکی فلسطینی می گویند در حمله یک تانک اسراییل حداقل هشت تن در شمال غزه کشته شدند.
در این میان، حماس به پرتاب راکت به جنوب اسراییل ادامه داد.
تزیپی لیونی، وزیر امور خارجه اسراییل در مصاحبه ای با واشنگتن پست حاضر نشد یک جدول زمانی برای هجوم اسراییل ارئه دهد، و گفت اسراییل نیاز دارد ببیند که به " هدف هایش رسیده است." او جنگ علیه حماس را «نبرد با تروریسم» نامید.
اهود اولمرت نخست وزیر اسراییل با رد قطعنامه آتش بس سازمان ملل متحد گفت تا زمانی که راکت هایی به سوی اسراییل پرتاب می شود، اسرایل به عملیات نظامی ادامه خواهد داد.
رهبران حماس نیز قطعنامه را رد کرده اند و می گویند با آنها مشورت نشد. حماس گفته است تا اسراییل به محاصره غزه پایان ندهد هیچ طرحی را قبول نخواهد کرد.
بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد روز جمعه در یک تماس تلفنی با نخست وزیر اسراییل تاسف خود را از ادامه خشونت ابراز داشت.
مسئولان بیمارستان ها در غزه می گویند از آغاز جنگ بیش از ۸۰۰ فلسطینی کشته اند. حدود نیمی از آنها زنان و کودکان بودند. حداقل ۱۴ اسراییلی، از جمله دست کم ۹ سرباز نیز کشته شده اند.
در این میان، صدها هزار نفر از ساکنان غزه همچنان با کمبود غذا، دارو، آب و برق روبرو هستند.
مقامات سازمان ملل متحد می گویند آنها در پی دریافت اطمینان از اسراییل که به امنیت امداد گران احترام گذاشته خواهد شد، عملیات کمک رسانی به غیر نظامیان را در زودترین زمان ممکن از سر خواهند گرفت.


XS
SM
MD
LG