لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۶

روسیه و اتحادیه اروپا قرارداد نظارت بر حمل گاز را امضا کردند


مقامات روسیه و اتحادیه اروپا توافقنامه ای را امضا کرده اند که شرایط تایید جریان گاز روسیه به اروپا از طریق اوکراین را مشخص می کند.

روسیه می گوید این توافق، که روز شبنه ولادیمیر پوتین نخست وزیر آنرا در اقامتگاه خود در حومه مسکو امضا کرد، کلید حمل دوباره گاز به اروپاست.

پوتین روز به نخست وزیر جمهوری چک، که کشور او ریاست ادواری انحادیه اروپا را بر عهده دارد، گفت چنین توافقی برای از سر گرفته شدن ارسال گاز اساسی است.

در حالی که میلیون ها اروپائی با سردترین زمستان روبرو شده اند، روسیه و اوکراین روز جمعه نتوانستند در باره چگونگی نظارت بر گاز روسیه که از اوکراین می گذرد به توافق برسند.

روسیه و اوکراین یکدیگر را مسئول بن بست جاری می دانند و هرکدام می گویند آماده هستند گامی به جلو بردارند.

گاز پروم، شرکت انرژی دولتی روسیه، قول داده است پس از امضای توافق تحویل گاز به اروپا را از سر بگیرد. نخست وزیر اوکراین می گوید کشور او توافقنامه را زمانی که مقررات نظارت مشخص شود، امضا خواهد کرد.

رهبران اوکراین اتهام روسیه را که اوکراین گاز روسیه را «سرقت» می کند، به شدت رد کرده اند و می گویند اوکراین در حال حاضر گاز اروپا را از محل موجودی خود تامین می کند.

مقامات اتحادیه اروپا هشدار داده اند که حتی پس از آغاز تحویل دوباره گاز از روسیه، دست کم سه روز طول خواهد کشید تا گاز به تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا برسد.

روسیه یک چهارم تمام گاز مصرفی این کشور ها را تامین می کند.XS
SM
MD
LG