لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۹

بانک بريتانيائی به پول شوئی برای ايران اعتراف کرد و به آمريکا جريمه ای سيصد و پنجاه ميليون دلاری پرداخت


* ليونی ميگويد موشک های حماس مدتی است که ساخت غزه نيست و از ايران ميرسد

واشنگتن تايمز زير عنوان"اسرائيل خود داری نشان نخواهد داد" مصاحبه ای با تسيپی ليونی وزير امورخارجه اسرائيل را چاپ کرده است که ميگويد جنگ غزه، جنگ اسرائيل عليه فلسطينيان نيست بلکه جنگ ميانه روها عليه افراطيون است.

خانم ليونی در پاسخ به اين سئوال که برای فشارهای جامعه بين المللی در مورد آتش بس چه جوابی دارد با تاکيد بر اينکه جنگ در غزه، جنگ دو کشور نيست بلکه جنگ عليه ترور است، ميگويد ما بدان جهت در غزه می جنگيم که حماس هشت سال بود اسرائيل را هدف ميگرفت. ما برای آن می جنگيم که آنها را ضعيف کنيم و بر توانائی شان در هدف گرفتن اسرائيل در آينده اثری منفی بگذاريم.

خانم ليونی با تاکيد بر اينکه اسرائيل نمی خواهد در پايان عمليات نظامی جاری در غزه شاهد مسلح شدن دوباره حماس باشد ، در پاسخ به اين سئوال که آيا ايران را پشت سر چنين تجهيزی می بيند؟ ميگويد بله. به وضوح. ما اين را ميدانيم. موشک ها در آغاز ساخت محل بود. در نوار غزه ساخته ميشد. اما مدتی است که ساخت آنها حرفه ای شده است و از ايران ميرسد.

* ايران در جنگ اسرائيل و حماس برنده اصلی است

اورلاندو سنتينل زير عنوان"درحاليکه اسرائيليان و فلسطينيان می جنگند، تنها برنده فقط ايران است" می نويسد يک بار ديگر اسرائيل نشان داد نمی تواند از تله ای که ايران دائما برايش ميگذارد در برود. اسرائيل نظير سال ۲۰۰۶ که در جنگ خونين يک ماهه ای با حزب الله درگير شد، و فقط به تقويت اين گروه ستيزه گر کارگذار ايران در جنوب لبنان انجاميد، مجددا به تله خونين مشابهی افتاده است، و اين بار با حماس مورد حمايت ايران در غزه تحت کنترل اين گروه ستيزه گر سنی می جنگد.

اورلاندو سنتيل می نويسد گرچه اسرائيل ممکن است در کوتاه مدت با موفقيت ضربه ای به زرادخانه حماس وارد کند، اما اين گروه نطير دوران آتش بس شش ماهه قبلی مجددا مسلح خواهد شد. حماس اين کار را با تداوم در قاچاق تسليحات از ايران، ضمن گريز از محاصره ای زمينی، دريائی و هوائی که توسط توسط اسرائيل صورت ميگيرد، و از طريق تونل هائی زير زمينی انجام ميدهد که مبداء آنها در خاک مصر است.

اورلاندو سنتيل از فلسطينيان غزه به عنوان قربانيان جنگ بين ميانه روی و افراط گرائی ياد ميکند و با اشاره به تظاهرات خيابانی عليه رهبرانی نظير حسنی مبارک رئيس جمهوری مصر و ملک عبدالله پادشاه اردن، لطمه ای که با پخش تصاوير کودکان مجروح و مقتول فلسطينی به وجهه اسرائيل وارد ميشود، و موفقيت حماس در جمع آوری افراد تازه نفس برای احيای توانائی جنگيدن با اسرائيل، ايران را در مقام کمک دهنده اصلی به مقاومت عليه اسرائيل بزرگترين برنده در دور تسلسل و کاملا آشنای خشونت در خاورميانه معرفی کرده است.


* اعتراف لويدز بريتانيا به پول شوئی برای ايران

نيويورک ديلی نيوز زير عنوان"ده بانک بزرگ جهان به پول شوئی برای ايران متهم شدند" به نقل از رابرت مورگن تائو دادستان ناحيه منهتن نيويورک می نويسد بانک های بين المللی، از جمله لويدز مستقر در بريتانيا، برای ايران از طريق بانکهای نيويورک ميلياردها دلار پول شوئی کرده اند.

نيويورک ديلی نيوز می نويسد اين حقه به ايران کمک کرده است پول های خود را به دلار آمريکا تبديل کند و برای خريد اقلامی به مصرف برساند که در چارچوب تحريم های بين المللی مجاز نيست.

نيويورک ديلی نيوز با اين يادآوری که لويدز ضمن اعتراف به سيصد ميليون دلار پول شوئی موافقت کرده است علاوه بر پرداخت جريمه ای سيصد و پنجاه ميليون دلاری اسناد مرتبط با عمليات خود را نيز در اختيار بازرسان بگذارد، به نقل از مقامات می نويسد اگر مدارک نشان دهد که اين بانک ميدانسته است به ايران در نقض قوانين بين المللی و يا ترويج تروريسم کمک ميکند برای ارتکاب جرم تحت تعقيب قضائی قرار خواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG