لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۵

معاون آینده رییس جمهوری آمریکا با رییس جمهوری افغانستان ملاقات کرد


جو بایدن، معاون رییس جمهوری منتخب آمریکا با حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان ملاقات کرده است.
در حالی که دولت جدید برای قرار دادن افغانستان در کانون سیاست خارجی خود آماده می شود، جو بایدن، که در راس هیاتی از قانونگزاران آمریکا به جنوب آسیا سفر کرده است، امروز، شنبه، در کابل با رییس جمهوری و دیگر مقامات ارشد افغانستان به گفت و گو نشست.
بایدن همچنین با ژنرال دیوید مک کی ار من، فرمانده آمریکایی نیروهای ناتو، و کای آیده ، نماینده سازمان ملل متحد در افغانستان دیدن کرد.

خبرگزارش آسوشیتد پرس گزارش می دهد ژنرال مک کی ار من به بایدن گفت نیروهای جدید آمریکا برای عقب زدن شورشیان طالبان، که موجب افزایش خشونت بویژه در جنوب افغانستان شده اند، به هلیکوپترها و پشتیبانی بیشتر نیاز خواهد داشت.
بایدن همچنین از سربازان آمریکایی بخاطر « از خود گذشتگی بزرگ در یک فضای دشوار و پر چالش» سپاسگزاری کرد.
یک سخنگوی سازمان ملل متحد می گوید دیدار بایدن با « آینده» بر امنیت، و نیز مسائل سیاسی و توسعه، متمرکز بود. و برای گفت و گو با رهبران سیاسی و نظامی افغانستان به آن کشور رفته است.در همین حال، جرج بوش رییس جمهوری فعلی آمریکا از سربازان آمریکایی که در کشورهایی مانند افغانستان خدمت می کنند، سپاسگزاری کرد.

بایدن از پاکستان به کابل رفت. او روز جمعه در اسلام آباد جداگانه با یوسف رضا گیلانی نخست وزیر و آصف علی زرداری رییس جمهوری گفت و گو کرد.

گزارش های رسانه ها از اسلام آباد حاکی است که مذاکرات آنها بر تعهد پاکستان به جنگ با تروریسم، و نیز افزایش تنش بین آن کشور و هند، از زمان حملات تروریستی در مومبای ( بمبئی سابق) متمرکز بود.
روز جمعه همچنین، جرج بوش رییس جمهوری آمریکا با استفاده از سخنرانی رادیویی هفتگی خود از سربازان آمریکایی و آمریکاییان دیگر بخاطر کار خستگی ناپذیر در کشورهای ماتند افغانستان سپاسگزاری کرد و گفت کوشش های آنها زندگی ها را نجات داده و تروریست ها را از حمله به خاک آمریکا بازداشته است.
XS
SM
MD
LG