لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۷

جهان بهداشت وسلامت در سالی که گذشت


سال ۲۰۰۸ برای مردم مناطق مختلف دنیا سالی پر فراز و نشیب بود ، گرچه درگیری های اقتصادی، سیاسی واجتماعی بنا به ماهیتشان، بیشتر موردتوجه خبرسازان قرار گرفتند اما عرصه علوم زیستی نیز با گام های شمرده در مسیری متحول پیش رفت.

در ژانویه ۲۰۰۸ کمیته خبرگان سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد، در حال حاضر۲۱ ميلیون نفر در سراسر جهان به دیابت مبتلا هستند و بدون اتخاذ تدابیرسریع وهمه جانبه این بیماری و عواقب وخیم با آن تا ۱۰ سال آینده پنجاه درصد افزایش خواهد یافت. این بیماری که غالبأ با چاقی و کم تحرکی رابطه مستقیم دارد ، منجر به نارسایی کلیه، نابینایی، عوارض قلبی عروقی و قطع اندام می شود.

حوالی فوریه یا ماه دوم میلادی متخصصین ارشد WHO درباره ظهور گونه های جدید و مقاوم میکرب سل که به درمان های آنتی بیوتیکی معمول پاسخ نمی دادند هشدار دادند. این بیماری کشنده در سال ۲۰۰۸ به بالاترین رقم در قرن گذشته رسید وبیش از یک پنجم موارد آن در اوکراین و آذربایجان به وقوع پیوست .

ماه مارچ یا ماه سوم میلادی با عقب گردی درپیشرفتهای مربوط به واکسن ایدز وHIV همراه بود و پزشکانی که بر روی پروژه واکسن کار می کردند در نهایت ناباوری اعلام کردند، واکسن نه تنها فرد را در قبال بیماری محافظت نمی کند بلکه منجر به افزایش خطر ابتلأ بیماری در شرکای جنسی وی می شود.

در ماه سپتامبر موضوع ایمنی مصرف ظروف وبطری های پلاستیکی شیر کودکان توجه جهان را به خود جلب کرد. بحث و جدل درباره اثر زیانبار بیسفنل A که در ترکیب شیمیایی پلاستیک به کار می رفت از سال ۲۰۰۷ آغاز شده بود اما سازمان نظارت بر مواد غذایی و دارویی آمریکا FDA درنوامبر امسال اعلام کرد میزان مورد استفاده این ماده به قدری ناچیز است که بر خلاف نظر مدعیان نمی تواند منجر به بیماری قلبی ، کبدی و دیابت شود.

پدران ومادران چینی نیز دلایل موجهی برای نگرانی داشتند. اعلام مرگ ۶ کودک و نزدیک به ۳۰۰ هزار کودک دیگر که در اثر مصرف شیر خشک آلوده به ملامین بیمار شده بودند ، مایه وحشت آنان شده بود.هزاران خانواده مدعی خسارت شده و غرامت خواستند. دولت چین برای تأمین استانداردهای ایمنی فراورده های لبنی به آنان قول مساعد داد.

در اواخر سال ۲۰۰۸ نیز خبر امیدوار کننده ای منتشر شد و آن رمز گشایی از نقشه ژنی سلول سرطانی یک بیمار بود که به گفته متخصصین تومور شناسی می تواند نحوه درمان سرطان را دگرگون کند.

ماه پایانی سال، ماه بازگشت بیماری مرگبار وبا به زیمبابوه بود .بیش از ۲۰هزار نفر بیمار شدند واز این تعداد قریب به ۱۰۰۰ نفر جان باختند. منبع آلودگی آنها آب و غذای آلوده تشخیص داده شد و مقامات بهداشتی زیمبابوه، عامل اصلی شیوع بیماری را کمبود مواد ضد عفونی در آب مصرفی و نشت فاضلاب شهری دانسته اند.

XS
SM
MD
LG