لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۴

ژنرال پتریوس: ایران و آمریکا منافع مشترکی در عراق و افغانستان دارند


ال پسین، گزارشگر صدای آمریکا

فرمانده نیروهای آمریکا در خاورمیانه و آسیای میانه می گوید ممکن است همکاری با ایران در پاره ای مسائل مربوط به مناقشات در افغانستان و عراق امکان داشته باشد. در همین حال او می گوید برخی از عناصر در ایران ممکن است سعی کنند همانند گذشته ناراحتی هایی در هر دو کشور بوجود آورند.

ژنرال دیوید پتریوس امروز، پنجشنبه، در یک کنفرانس خبری در واشنگتن گفت، علی رغم مداخله در عراق و افغانستان، و اختلافات استراتژیک بر سر برنامه های اتمی، حقوق بشر و مسائل دیگر، ایالات متحده و ایران ، بویژه در مورد افغانستان، منافع مشترکی دارند، و اضافه کرد: « روشن است که هدف های مشترکی وجود دارد، و به گمان من کسی مخالف نیست، ایران نگران تجارت مواد مخدر است، نمی خواهد ببیند تند روهای سنی، و افراطیون بنیاد گرا بار دیگر بر افغانستان مسلط شوند.»

ژنرال پتریوس همچنین گفت ایران می خواهد فراورده هایش را به افغانستان صادر کند. اما هشدار داد برخی از عناصر قدرتمند در ایران ممکن است فکر دیگری داشته باشند، و بخواهند زندگی را برای ائتلاف، ناتو و نیروهای افغان بسیار دشوار کنند.

فرمانده نیروهای آمریکا در خاورمیانه و آسیای مرکزی همچنین گفت به باور او « منافع مشترکی» بین ایران و عراق وجود دارد، در اینجا نیز تجارت عامل مهمی است، و دسترسی زائران ایرانی به مراکز مذهبی و زیارتی در عراق عامل دیگری است.

ژنرال پتریوس اظهار عقیده کرد که ایران در پی ناکامی در کوشش برای جلوگیری از به اجرا درآمدن توافقنامه های امنیتی آمریکا و عراق و شکست شبکه شورشی شیعیان، و با ورود دولت جدید آمریکا، به ارزیابی سیاست خود نسبت به عراق پرداخته است.

ژنرال پتریوس همچنین گفت برخی از طرح های ضد شورش که او با موفقیت در عراق در دو سال گذشته اجرا کرد به افغانستان منتقل می شود، مانند تمرکز بر تامین امنیت مردم، نیاز به کار برای اجرای پروژه های امنیتی و غیر نظامی، و در همان حال تلاش برای هماهنگ ساختن کوشش های گسترده تر دولت آمریکا و متحدانش. اما او یادآور شد دو کشور بسیار متفاوت هستند و پرداختن به آنها رویکردهای مشخصی را ایجاب می کند.

XS
SM
MD
LG