لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۶

گزیده روزنامه های شنبه ٢١ دی در ايران


بازداشت بیش از ۵۰ نفر در خمینی شهر اصفهان

روزنامه رسالت خبر بازداشت «بیش از ۵۰ نفر» در خمینی شهر اصفهان را منتشر کرده است. به گفته «احمدرضا رادان»، جانشين فرمانده نيروی انتظامی جمهوری اسلامی، این افراد به دليل برپايی مراسم «قمه زنی در روز عاشورا» دستگير شدند.

به گفته این مقام نیروی انتظامی، برپايی مراسم قمه زنی در كشور طبق قانون ممنوع است. رسالت می نویسد در همین حال برخی از منابع خبری محلی با انتشار «اخبار ضد و نقيض» از درگيری ميان شماری از مردم معترض به برخورد نیروی انتظامی در این شهر خبر می دهد. به نوشته رسالت، بر اساس گزارشهای تائيد نشده، اين عده پس از شكستن شيشه های فرمانداری خمينی شهر وارد ساختمان آن شدند و با ماموران نيروی انتظامی درگير شدند كه اين درگيری با دخالت يگان ويژه پايان يافت.

همچنین گزارشها از كشته شدن يك نفر در اين درگيريها به دليل شدت خونريزی در بيمارستان الزهراء خبر می دهند. به گفته احمدرضا رادان، در درگیری بين اين افراد و پليس، تعدادی از ماموران نيروی انتظامی زخمی و يك نفر از مردم كشته شد.

وی گفته است در «تحقيقات پليس» مشخص شد فرد كشته شده بر اثر شليك گلوله از «تفنگ شكاری» به قتل رسيده است.

کیهان خواستار وضع مقررات برای فروش یا اجاره واحدهای مسکونی به افراد مجرد شد

روزنامه کیهان با چاپ گزارشی انتقادی به بررسی وضعیت «خانه های مجردی» پرداخته است. به نوشته کیهان، «پدیده خانه های مجردی، چند سالی است بروز و ظهور زیادی یافته است.» خانه های مجردی تک ساکن ابتدا از آن پسران بود اما طولی نکشید دختران هم خواهان این نوع خانه ها شدند و مردان و زنان همسر از دست داده یا قربانیان طلاق از دیگر کسانی بودند که بازار خانه های مجردی را وسعت بخشیدند.

خبرنگار کیهان می گوید «عرف جامعه ایرانی، اجاره دادن یا فروختن خانه به مجرد را برنمی تافت و هنوز هم طیف وسیعی از جامعه، با این پدیده نوظهور مشکل اساسی دارند.» اما « اکنون نه تنها به راحتی این واحدها را در اختیار مجردها قرار می دهند بلکه برای آنها بازاریابی هم می کنند.»

کیهان در بخش دیگری از مطلب خود می نویسد «در نگاه اول» اجاره دادن واحدهای مسکونی به مجردها، جرم نیست، و «مصونیت حریم خصوصی افراد،» فضایی به وجود آورده تا «کسی نتواند متعرض» عمل فروش یا اجاره خانه به افراد مجرد شود.

خبرنگار کیهان در ادامه گزارش خود با انتقاد از برگزاری مهمانی های «شبانه» در منازل افراد «مجرد» می نویسد «در میان پیشنهاداتی که شهروندان برای مدیریت این پدیده (خانه های مجرد) می دهند، بحث مجوز گرفتن از پلیس، هم بود.»

به نوشته این روزنامه «باید برای فروش یا اجاره دادن واحدهای مسکونی به افراد مجرد، مقرراتی وضع شود تا فروشنده یا موجر برای این کار از پلیس مجوز بگیرند. مشخصات کامل مستأجر یا خریدار مجرد در اختیار کلانتری محل قرار داده شود تا سوءاستفاده کنندگان احتمالی بدانند که زیر ذره بین پلیس هستند. حتی شاید لازم باشد که مجوز دریافتی از پلیس را به مدیر ساختمان نشان بدهند»، « به ویژه آن که نیروی انتظامی در حال حاضر مشغول اجرای طرح هایی چون ارتقا امنیت و انضباط اجتماعی است.»

حضور فیزیکی پلیس آرامش نمی دهد

روزنامه آفتاب یزد به انتشار سخنان «صادق محصولی،» وزیر کشور جمهوری اسلامی در نشست استانداران سراسر کشور پرداخته که گفته است «احساس آرامش در مردم با حضور فیزیکی پلیس به دست نمی آید.»

به نوشته این روزنامه، وزیر کشوراز نیروی انتظامی خواسته است که این نیرو با استفاده از« شیوه های نوین» و «روش های نرم افزاری» حضور خود را قوی کند.

صاق محصولی همچنین به ملاقات اخیر خود با رهبر جمهوری اسلامی اشاره کرده و گفته است بارزترین نکاتی که رهبر جمهوری اسلامی به آن اشاره داشته، بحث «امنیت» بوده است. این روزنامه توضیح بیشتری در این باره منتشر نکرده است.

عدم تناسب وضعیت اقتصادی با ظرفیت کشور

روزنامه سرمایه، به نقل از وزیر اقتصاد دولت نهم، از عدم تناسب «دستاورد های اقتصادی» با «ظرفیت کشور» خبر داده است. به نوشته این روزنامه، سیدشمس الدین حسینی گفته است «به رغم تلاش ها و دستاوردها به زبان بیان و آمار، دستاوردهای ما در عرصه اقتصادی متناسب با ظرفیت های کشور نیست.»

سیدشمس الدین حسینی این مطلب را در همایش استانی طرح تحول اقتصادی در گرگان اعلام کرده است. به گفته وزیر اقتصاد، «نرخ رشد اقتصادی در چند دهه گذشته با ثبات نبوده و متغیر بوده است و پایین بودن نرخ رشد اقتصادی و نوسان آن نشان دهنده این است که مسیر هموار و با ثبات را در جهت رفاه جامعه دنبال نمی کنیم به همین دلیل در جهت ایجاد و تولید شغل در عرضه با مشکل مواجه خواهیم بود.»

به گفته وزیر اقتصاد امروز نرخ بیکاری به کمتر از ۱۰ درصد رسیده ولی متوسط نرخ بیکاری در کشور همواره دو رقمی بوده است.


XS
SM
MD
LG