لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۷

گزارش اجتماعی: قطع انتقال گاز روسیه و سرمای زمستانی در مجارستان و اروپای شرقی


استفان بس، خبرنگار صدای آمریکا، بوداپست

همزمان با قطع انتقال گاز روسیه، مجارستان و اروپای شرقی سرمای زمستان را با شدت بیشتری احساس می کنند.

با وجود اینکه روسیه و اوکراین مجادله پیرامون انرژی را کنار گذاشته اند، اروپای شرقی و کشورهای بالکان همزمان با قطع انتقال گاز روسیه به اروپا، با کمبود گاز طبیعی مواجه شده اند.

سرمای شدید زمستان و کمبود انرژی در اروپا به کشته شدن حداقل چندین تن منجر شده است.

برای میلیون ها شهروند مجارستان و دیگر کشور های اروپای شرقی که برای آشپزی و گرم کردن منازلشان از گاز طبیعی استفاده می کنند، زمستان امسال با دشواری های بسیاری همراه است.

هفته گذشته انتقال گاز از اوکراین متوقف شد.

زمانیکه به ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسیه گفته شد اوکراین برای جبران کمبود کشور، مقادیری گاز طبیعی به مقصد اروپا را می دزدد، مسکو تصمیم گرفت انتقال گاز به اروپا را متوقف کند.

پیش از این در پی اختلاف نظر اوکراین و روسیه بر سر قیمت گاز طبیعی ، مسکو انتقال انرژی به این کشور را متوقف کرده بود.

طی مذاکرات بین مقامات دو کشور، روسیه و اوکراین به تمایل خود به از سر گیری انتقال گاز به اروپا خبر دادند و برای پذیرش ناظر به منظور کنترل جریان گاز ابراز آمادگی کردند اما در عین حال طرفین گفتگو نسبت به حل و فصل ریشه اختلاف نظرها ابراز تردید کردند.

چنین امری، کشورهای وابسته به اتحاد شوروی سابق همچون مجارستان که تا حد زیادی به انرژی روسیه وابسته هستند را نگران کرده است.

چابا مولناز، وزیر انرژی مجارستان می گوید :« به شرکت ها و کارخانه های کشور دستور داده شده تا در بحبوحه هراس پیرامون پایان یافتن ذخایر گاز طبیعی، انرژی کمتری مصرف کنند. دولت وضعیت کنونی و گفتگوهای بین روسیه و اوکراین را از نزدیک دنبال می کند. اگر توقف انتقال گاز طبیعی ادامه یابد، ناچار خواهیم شد که از شرکت های بزرگ و کارخانجات بخواهیم خط تولید خود را متوقف کنند.»

در حالیکه شرکت های اروپایی با شدید ترین رکود اقتصادی در چند دهه گذشته، دست و پنجه نرم می کنند، کاهش ذخایر گاز چالش های جدیدی پیش روی آنها قرار می دهد.

تیبور هولوسی، معاون کارخانه تولیدی « کومه تا ۹۹ » در شهر کاپوسوار واقع در ۱۹۰ کیلومتری بوداپست در مجارستان می گوید :« اگر وضعیت کنونی ادامه بیابد خوک ها زنده نخواهند ماند.»
وی می گوید گرچه اندکی گاز ذخیره کرده اند و نمی توانند خط تولید خود را به طور کامل متوقف کنند، اما در این فکرند تا تعداد کشتار خوک را به طرز قابل توجهی کاهش دهند.

وی می افزاید احتمالا از تجهیزات کارخانه تولیدی برای فعالیت های دیگری استفاده خواهند کرد.

هزاران شهروند مجارستان که در نزدیکی کومولو، شهر استخراج معدن اقامت دارند، در پی رکود اقتصادی شدید، تعطیلی معادن و نیز قطع انتقال گاز روزگار بسیار دشواری را پشت سر می گذارنند.

ایمر دیک، یکی از ساکنان این شهر که گاز آپارتمان مسکونی اش قطع شده می گوید :« سیستم گرمایی منزل درست کار نمی کند و خانه ام سرد است و با کاهش شدید فشار گاز آب هم گرم نمی شود.»

فرنتس جوروچانی، نخست وزیر مجارستان اعلام کرده کشورش در تلاش است تا روزانه 2 میلیون متر مکعب گاز طبیعی را به صربستان که در اوج سرمای زمستان با کمبود شدید گاز روبروست، بفروشد.

همزمان با کاهش دما و سرمای استخوان سوز زمستانی، صدها هزار تن از شهروندان استان های شمالی صربستان بدون دسترسی به گاز و نفت خام روزگار می گذرانند.

در کشورهای بالکان و اروپای شرقی نیز وضعیت مشابهی وجود دارد. در بلغارستان چندین مدرسه به دلیل سرمای شدید کلاس ها، تعطیل شدند.

مقامات بوسنی اعلام کرده اند هزاران شهروند این کشور، شبهای زمستان را بدون گاز سپری می کنند.

در اروپای شرقی به ویژه در لهستان و رومانی، دهها تن از شدت سرما و یخبندان جان باخته اند.

رییس کنونی اتحادیه اروپا و رییس جمهوری چک از کنترل وضعیت در منطقه خبر داده است.

دهها هزار بی خانمان در اروپای شرقی از جمله کارگران کارخانه های تعطیل شده، با کمبود سرپناه مواجه اند و در سرمای شدید زمستانی در شرایط دشواری به سر می برند.

XS
SM
MD
LG