لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۵

گزارش سیاسی: سازمان عفو بین الملل خواستار بهبود وضعیت حقوق بشر درغنا شد


اسکات استونز، خبرنگار صدای آمریکا، داکار

سازمان عفو بین الملل خواستار بهبود وضعیت حقوق بشر در غنا شده است.

عفو بین الملل، نهاد مدافع حقوق بشر از رییس جمهوری جدید غنا خواسته است بهبود وضعیت حقوق بشر در این کشور را در اولویت دولت خود قرار دهد.

سازمان عفو بین الملل از انتخابات پر چالشی که گرچه با تعویق بسیار برگزار شد اما عاری از خشونت بود، ابراز خشنودی کرده است.

این نهاد بین المللی از جان آتا میلز، رییس جمهوری جدید غنا، که به زودی حاکمیت خود را آغاز خواهد کرد خواسته است تا بهبود وضعیت حقوق بشر را در راس امور دولت خود قرار دهد.

بنا به گفته سازمان عفو بین الملل، غنا طی دهه گذشته تغییرات چشمگیری در بهبود وضعیت حقوق بشر اعمال کرده است.

این سازمان ابراز امیدواری کرده است دولت آتا میلز این پیشرفت را با لغو حکم اعدام به مرحله جدیدی ارتقا دهد.

در حالی که از سال ۱۹۹۳ میلادی هیچ یک از شهروندان غنا اعدام نشده اند، لوسی فریمن ، مسئول کارزار غرب آفریقای سازمان عفو بین الملل می گوید : « پارلمان غنا باید لغو کامل حکم اعدام را تصویب نماید. ما قویا بر این باوریم گرچه هیچ حکم اعدامی در غنا اجرا نشده است اما مجازات اعدام باید به طور کامل از قانون اساسی این کشور حذف شود. حتی اگر بنا به حسن نیت هیچ فردی در غنا اعدام نشود، وجود این قانون احتمال اجرای آن را در آینده باقی می گذارد.»

سازمان عفو بین الملل در ضمن از پارلمان جدید این کشور خواسته است تا برای رعایت برابری حقوق زنان و مردان اقدام قانونی به عمل بیاورد.

فریمن می گوید :« تصویب قانون اقدام علیه خشونت خانگی در غنا در سال گذشته که برای اولین بار تجاوز شوهر به همسر را جرم محسوب می کند، اولین قدم مثبت در راستای کاهش خشونت علیه زنان بود. خشونت خانگی و خشونت علیه زنان در همه اشکال آن معضل عظیمی در غنا و دیگر کشور های جهان است. ارزیابی ما این است که از هر سه زن در غنا، یکی در معرض خشونت خانگی قرار می گیرد و تصویب این قانون که در واقع بخشی از این مشکل را حل می کند، اهمیت بسیاری دارد.»

بنا به گفته فریمن نه تنها پلیس و مقامات قضایی باید به منظور اجرای این قانون جدید آموزش داده شوند، بلکه زنان غنا نیز باید از حقوق خود آگاه شوند.

این نهاد مدافع حقوق بشر در ضمن از آتا میلز، رییس جمهوری جدید غنا خواسته است تا برنامه به اصطلاح « عدالت برای همه » دولت پیشین را به سرعت به مرحله اجرا بگذارد.

فریمن خاطر نشان می کند :« خشونت های خانگی غالبا در بخش های فقیرتر و حاشیه نشین تر که مثلا قادر به پرداخت هزینه وکیل خصوصی و یا محافظت از حقوق خود نیستند رخ می دهد. آتا میلز، رییس جمهوری جدید می تواند از شور و شوق دوران انتخابات برای بهبود وضعیت حقوق بشر بهره جوید چرا که برهه کنونی برای غنا دوره هیجان انگیزی است. این کشور را هیجان و شادی فرا گرفته است و غنا به درستی به دست آورد های چشمگیر خود افتخار می کند و ما قویا باور داریم بخشی از این افتخار باید پیرامون وضعیت حقوق بشر باشد.»

وی ادامه می دهد حس غرور مردم غنا در برگزاری مجدد یک انتخابات آرام و گذار یک دولت دموکراتیک به انتخاب رییس جمهوری که برگزیده مردم است برای آتا میلز فرصتی است تا از تداوم پیشرفت وضعیت حقوق بشر اطمینان حاصل کند.

XS
SM
MD
LG