لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۹

گزارش: کنگره آمریکا کمک های تهران به حماس برای ارتقای برد موشک هایش را محکوم می کند 


مجلس نمایندگان آمریکا روز جمعه با تصویب قطعنامه ای حمایت بی شائبه و قاطع خود را، از حق غیرقابل انکار اسرائیل برای دفاع از خود در برابر حماس اعلام و در عین حال نسبت به بحران انسانی در نوار غزه عمیقا ابراز نگرانی کرد. قطعنامه توسط ننسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، و جان بینر، رهبر اقلیت جمهوریخواه، تنظیم شد و نسخه ی مشابهی از آن روز پنجشنبه در مجلس سنا با رای اکثریت قاطع سناتورهای آمریکایی به تصویب رسیده بود.

سنای آمریکا ساعاتی پیش از تصویب قطعنامه ی شورای امنیت و در سیزدهمین روز جنگ در غزه با تصویب این قطعنامه ضمن دعوت اسرائیل و فلسطینیان به آتش بس از حمله ی نظامی اسرائیل با هدف متوقف کردن موشک پرانی های حماس قاطعانه حمایت کرد و حماس را به عنوان گروهی تروریستی برای سوء استفاده از فلسطینیان بشدت محکوم کرد.

قطعنامه توسط سناتور دموکرات هری رید و سناتور جمهوریخواه میچ مک کانل، رهبران اکثریت و اقلیت سنا، در دومین روز آغاز به کار سنای یکصد و یازدهم با اکثریت قاطع به تصویب رسید.

سناتور هری رید تاکید کرد اسرائیل از هر گونه حق غیرقابل انکار برای دفاع از مردم خود در برابر تروریسم برخوردار است. سناتور مک کانل حماس را آغازگر جنگ چهارده روزه در غزه عنوان کرد و گفت اسرائیل همان کاری را در دفاع از مردمش در برابر حملات موشکی انجام می دهد که آمریکا در شرایط مشابه دست به آن می زد.

قطعنامه از حماس برای مستقر کردن عامدانه ی جنگجویان و رهبران حماس، و سلاحها و مهماتشان در منازل مردم، مدارس، مساجد، بیمارستان ها و دیگر مناطق مسکونی و سوء استفاده از غیرنظامیان فلسطینی به مثابه ی سپر انسانی بشدت انتقاد می کند.

ننسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، دیروز در نخستین کنفرانس خبری خود در کنگره ی جدید، از عزم مجلس نمایندگان برای تصویب قطعنامه ی مشابهی در روز جمعه خبر داده بود که توسط او و رهبر اقلیت جمهوریخواه، جان بینر، تنظیم شده است.

پلوسی گفت حمایت آمریکا از اسرائیل در جهت منافع ملی آمریکاست اما، در عین حال باید اطمینان حاصل کرد جان و مال غیرنظامیان در این میان قربانی نشود.

قطعنامه دولت آمریکا را به تلاش برای برقراری صلحی بادوام میان اسرائیل و فلسطینیان ترغیب می کند که در آن حماس قادر به بازسازی نظامی خود نباشد.

در قطعنامه آمده است حماس از سال دو هزار و پنج، زمان خروج اسرائیل از غزه، بیش از شش هزار موشک به خاک اسرائیل پرتاب کرده است.

کنگره در قطعنامه ایران را برای ارائه ی کمک های تکنولوژیکی به حماس در راستای ارتقای برد موشک ها به حدود چهل کیلومتر که می تواند عمق خاک اسرائیل را مورد هدف قرار دهد بشدت مورد انتقاد قرار می دهد.

کنگره خواهان تقویت تلاش های مصر در راستای جلوگیری از قاچاق به غزه شده است و آمادگی آمریکا را برای هر گونه کمکی اعلام می کند.

قطعنامه خواستار اتخاذ هر گونه اقدام لازم برای حفاظت از جان غیرنظامیان در اسرائیل و مناطق فلسطینی شده است و از هر گونه طرح آتش بس قابل اجرا و پایدار حمایت می کند.

رئیس مجلس نمایندگان پیش از تصویب قطعنامه گفت ما همه خواهان آتش بس هستیم؛ آتش بسی واقعی در هر دو سوی جبهه.

قانونگذاران همچنین خواستار آزادی فوری گیلات شلیت، سرباز اسرائیلی، شده اند که از ژوئن دو هزار و شش بطور غیرقانونی توسط حماس به گروگان گرفته شده است.

قانونگذاران آمریکایی طی این قطعنامه حمایت قاطع خود را از پیگیری روند صلح خاورمیانه در راستای ایجاد دو کشور اسرائیل و فلسطینی در کنار یکدیگر در صلح و ثبات تصریح می کنند.

XS
SM
MD
LG