لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۷

يک رهبر شيعه در لبنان حزب الله را به متابعت از دستورهای ايران متهم کرد


* حزب الله لبنان رقبای جديدی پيدا ميکند

ديلی استار، روزنامه انگليسی زبان لبنان، زير عنوان "رهبرL O G حزب الله را به متابعت از دستورهای ايران متهم کرد" اظهارات احمد ال اسد رهبر حزب شيعه لبنانی موسوم به گروه اختيار لبنان را در تجمعی بمناسبت عاشورا نقل ميکند که گفته است شيعيان لبنان از داشتن مناسبات با رژيم ايران سودی نمی برند.

به گزارش ديلی استار، رهبر اين حزب مخالف حزب الله گفته است شيعيان لبنان بايد به لبنان وفادار باشند نه به کشوری ديگر، و خواستار خلع سلاح حزب الله شده است.

ديلی استار همچنين اظهارات سيد محمد ال حسينی دبيرکل شورای اسلامی عرب در مراسم آغاز به کار يک گروه ديگر رقيب حزب الله بنام مقاومت اسلامی عرب را در شهر بندری صور در جنوب لبنان نقل ميکند که گفته است هدف اين گروه دفاع و حراست از دنيای عرب است.

* جروسلام پست جواب منفی خامنه ای به بسيجی ها را افشای اختلافی پنهانی با احمدی نژاد ميداند

جروسلام پست روزنامه انگليسی زبان اسرائيل زير عنوان"ايران فعالان را ازجنگيدن با اسرائيل منع کرد" می نويسد رهبر ارشد ايران روز پنجشنبه بسيجی ها را از ترک کشور برای بمب گذاريهای انتحاری عليه اسرائيل منع کرد اما گفت که ايران برای کمک به حماس از طرق ديگر، از هيچ گونه اقدامی مضايقه نخواهد کرد.

جروسلام پست با توصيف منع اعلام شده توسط آيت الله علی خامنه ای به عنوان اقدامی در جهت کنترل بر متحدان محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری، که خواستارسخت تر شدن موضع ايران عليه اسرائيل هستند، می نويسد اما اين منع درعين حال فاش کننده اختلافاتی پنهان ميان رهبر ارشد و رئيس جمهوری پنج ماه پيش از انتخاباتی است که احمدی نژاد، برغم محبوبيتی رو به اوفول ، برای احرازدومين دوره رياست جمهوری در پی آن است.

جروسلام پست نظريه سعيد ليلاز، تحليل گر سياسی ايرانی را نقل ميکند که گفته است گروههای تندرو دانشجوئی تحريک شده توسط احمدی نژاد از کنترل خارج می شدند و خامنه ای مداخله کرد تا هرگونه بهره برداری سياسی رئيس جمهوری را از دانشجويان متوقف کند.

* عرب نيوز ميگويد استفاده از نفت به عنوان اسلحه ای عليه اسرائيل برای تهران غيرممکن است

عرب نيوز، روزنامه انگليسی زبان عربستان سعودی زير عنوان"نفت به عنوان اسلحه؟ به هيچ وجه" با تاکيد بر تفاوتی کلی در اوضاع کنونی با وضعيت سی و شش سال پيش که اعراب در جنگ با اسرائيل، موسوم به يوم کيپور، از نفت به عنوان اسلحه ای عليه اسرائيل استفاده کردند، تکرار چنين استفاده ای را غير ممکن دانسته است اما يادآوری ميکند هر بار که بحرانی رخ ميدهد نظريه استفاده از نفت به عنوان اسلحه مجددا پيش کشيده ميشود.

عرب نيوز می نويسد اين بار همه چيز روز يکشنبه شروع شد که مير فيصل باقرزاده يکی از فرماندهان در سپاه پاسداران انقلاب در ايران از کشورهای مسلمان نفت خيز خواست از نفت به عنوان اسلحه ای در وارد ساختن فشار به اسرائيل برای پايان دادن به تعرض در غزه استفاده کنند.

عرب نيوز با اين اشاره که توصيه باقرزاده هيچ واکنشی را از سوی مقامات ارشد نفتی ايران در پی نداشته است، و با اين يادآوری که دولت احمدی نژاد نود درصد درآمدهايش از نفت تامين ميشود که با تنزلی شديد درقيمت ها روبروست، استفاده از نفت به عنوان اسلحه را برای تهران غير ممکن دانسته است.

* چهره ايران و ايرانی در برنامه مستند يک مجری سرشناس برنامه های مسافرتی به آمريکائيان عرضه ميشود

سياتل پست اينتليجنسر، روزنامه ای که در ايالت غربی واشنگتن منتشر ميشود، زير عنوان"ايرانيان آمريکائيان را دوست دارند.... والبته بريتنی را نه به آن حد" در ارتباط با يک گزارش مستند تلويزيونی و حاوی مشاهدات ريک استيو، مجری سرشناس و معرف برنامه های مسافرتی در شبکه های راديو تلويزيونی از سفری به ايران، که قرار است روزشنبه بيستم ژانويه برای سکنه مناطق سياتل و تاکوما پخش شود، بخش هائی از برداشت های وی را اين سفر چاپ کرده است.

سياتل پست ايتليجسنسر با اين يادآوری که استيو پيش از فرود هواپيمايش در فرودگاه خمينی با حال و هوای جامعه ايرانی تحت مقررات اسلامی آشنا شد اظهارات وی را نقل ميکند که چگونه زنان شيک و جذاب هم سفر او با پوشاندن موها ظاهر خود را عوض کردند و حتی دست دادن با آنها نيز نا ممکن شد.

سياتل پست اينتليجنسر تبليغات ضد آمريکائی را مغاير با محبتی توصيف ميکند که استيو شخصا در ايران تجربه کرده است و اظهارات يک توريست آمريکائی را در سفری باستانشاسی به ايران نقل ميکند که گفته است ايرانيان مهربان ترين مردمی هستند که او در عمر خود ديده است.

سياتاپل اينتليجنسر می نويسد در عين حال موسيقی پاپ و فرهنگ مصرفی آمريکائی تهديدی عليه ارزش های ايرانی تلقی ميشود و در اين زمينه به عنوان مثال اظهارات استيو را نقل ميکند که گفته است پدر و مادرها در ايران نميخواهند فرزندانشان مثل بريتنِی اسپيرز بزرگ شوند.

XS
SM
MD
LG