لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۵

ادامه جنگ در غزه با وجود فراخوان سازمان ملل برای آتش بس


نیروهای اسراییل و حماس، با نادیده گرفتن قطعنامه سازمان ملل متحد برای برقرار آتش بس فوری روز جمعه به جنگ ادامه دادند.

در حالی که هلیکوپترهای اسراییلی، حتی در جریان توقف سه ساعته عملیات، که اسراییل اعلام کرده است، بر فراز غزه پرواز می کردند، ستون های دود غلیظ از شهر غزه بر می خاست. گزارش می رسد جنگ سختی در شمال شرقی غزه، در نزدیکی مرز اسراییل، جریان دارد. راکت های حماس دو هفته پس از آغاز حمله اسراییل همچنان در جنوب اسراییل فرود می آمدند.

دو گروه رسانه ای که خبرنگارانی در غزه دارند، آسوسیتد پرس و الجزیره روز، جمعه گزارش دادند بنظر می رسد نیروهای اسراییلی در عملیات از فسفر سفید استفاده می کنند. این ماده برای برای روشن ساختن رزمگاه ها در شب منفجر می شود، اما کار بردن آنها در مناطق پر جمعیت عموما ممنوع است زیرا می تواند موجب سوختگی شدید بشود.

پرس تی وی - سرویس انگلیسی تلویزیون دولتی ایران - گزارش می دهد امروز، جمعه، در حمله اسراییل به دفتر آن در غزه دو نفر مجروح شدند.
در ژنو، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد خواهان تحقیقات مستقل در مورد امکان ارتکاب جرائم جنگی در غزه و اسراییل شد. او هشدار داد دوره تحریک و تلافی باید به پایان برسد.


" ناوی پیلای" امروز، جمعه، در جلسه ویژه شورای حقوق بشر گفت هر دو طرف باید از هدف گرفتن غیر نظامیان خودداری کنند، مراقب مجروحین باشند و از مسئولان و تاسیسات پزشکی حفاظت کنند.

در این میان، عملیات رفاهی همچنان متوقف است، و صدها هزار نفر در غزه با کمبود غذا، دارو، آب و برق روبرو هستند. سازمان ملل متحد روز پنجشنبه عملیات را متوقف ساخت، و به خطر ناشی از اقدامات ارتش اسراییل استناد کرد.

کاخ سفید نیز روز جمعه جمع به محافلی که نسبت به وضعیت انسانی در غزه ابراز نگرانی می کنند پیوست. با این حال، یک سخنگو گفت وضع تا حماس پرتاب راکت به داخل اسراییل را متوقف نکند، بهبود نخواهد یافت.
امروز، جمعه، همچنین سازمان ملل متحد گزارشی منتشر کرد که در آن گفته می شود در اوایل هفته ۳۰ فلسطینی کشته شدند. این کشتار زمانی صورت گرفت که ارتش اسراییل بیش از ۱۰۰ غیر نظامی را به داخل خانه ای برد، به آنها هشداد داد در آنجا بمانند، و سپس ساختمان را بارها گلوله باران کرد.

روز پنجشنبه، کمیته بین المللی صلیب سرخ همین حادثه را برجسته ساخت و ارتش اسراییل را متهم کرد که کوشش های امداد و نجات را به تاخیر می اندازد و به تعهداتی که بر اساس قوانین بین المللی بر عهده گرفته است عمل نمی کند. سفیر اسراییل در ژنو این اتهام را رد کرد.

مسئولان پزشکی در غزه گفتند روز پنجشنبه یک زن اوکراینی و پسر دو ساله او با گلوله یک تانک اسراییلی کشته شدند. مقامات می گویند زن که با یک پزشک فلسطینی ازدواج کرده بود، نخستین خارجی است که در مناقشه می میرد.

در این میان، در دیگر سرزمین فلسطینی، کرانه غربی، روز جمعه معترضین به سوی نیروهای امنیتی اسراییل سنگ پرتاب کردند. هجوم اسراییل، تا حدودی، طرفداران حماس را، که بر غزه مسلط است، و رقیب آن فتح را، که کرانه غربی را اداره می کند، متحد ساخته است.
تظاهرات علیه اسراییل امروز، جمعه، در سراسر خاورمیانه، از جمله اردن، ترکیه و مصر، و نیز در اندونزی و مالزی، که اکثریت جمیعت آنها مسلمان هستند، برپا شد.

در همین حال، قرار بود کنگره یهویان اروپا گرد همایی هایی به حمایت از اسراییل در لندن، رم و برلن ترتیب دهد.

در این میان، کوشش های دیپلماتیک برای یافتن راه پایان دادن به مناقشه ادامه دارد، و گفت و گوهایی با میانجیگری مصر در قاهره صورت می گیرد. آلمان گفته است از کوشش مصر، که نیکولای سارکوزی رییس جمهوری مصر نیز در آن شرکت دارد ، پشتیبانی می کند.

یاپ دهوپ شفر، دبیر کل ناتو نیز قرار است در روزهای آینده در جریان سفری به اسراییل درباره بحران گفت گو کند. او به رادیو هلند گفت ناتو می تواند یک نیروی صلح به منطقه بفرستند، اما فقط پس از آن که آتش بسی بادوام برقرار شود.

XS
SM
MD
LG